Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme Küçültme Ameliyatı; Meme içinde bulunan yağ dokusunun ve fazla derinin alınması ile gerçekleştirilen cerrahi işleme denir. Lokal anestezi ile yapılan bu ameliyatta memede bulunan;

 • Fazla yağ dokusu,
 • Cilt dokusu ve
 • Salgı bezi dokuları

cerrahi bir operasyonla vücuttan çıkarılarak atılır. Büyük ve fazla yoğun meme dokusuna sahip ya da çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle memelerin küçültülmesi işlemi gerçekleştirilebilir.

Memelerin olması gerekenden daha fazla büyük olması başta iskelet sistemi olmak üzere birçok rahatsızlığa yol açar. Kişi; sosyal ve ruhsal açıdan dış görünüşünden çok etkilenir. Bu tür durumlar meme küçültme ile belirlenilmesi olasıdır.

Bununla birlikte meme dokusunun çok büyük olması; bel, boyun, omuz gibi organlarda ağırlık yaparak ağrıya yol açabilir. Memeler çok büyük olduğu için özellikle yaz mevsiminde sıcaklıktan ötürü meme altında kalan bölgede kızarıklık ve isilik görünür.

Büyük meme dokuları, kişinin sportif ve fiziksel aktivitelerini de önemli ölçüde sınırlar. Bu sebeple meme küçültme operasyonu kişiye büyük rahatlık ve kolaylık sağlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme estetiği olan meme küçültme operasyonu genellikle lokal anestezi altında gerçekleşir. Fakat hastanın durumuna göre genel anestezi de tercih edilebilir.

Operasyondan önce ciltte belirli noktalarda kesiler yapılarak meme dokusu alınacak bölgenin yeri tespit belirlenir.

Operasyon esnasında memeye ait olan; yağ dokusu salgı dokusu, bağ dokusu ve cilt dokusunun bir kısmı, cerrahi işlem ile vücuttan çıkarılır.

Cilt kesileri, ameliyattan sonraki dönemlerde iz gözükmesin diye meme dokusunun bitişiğinde hemen altından yapılır.

Meme dokusunun simetrik görünümü için sağlaması meme ucuna da kesi yapılabilir. Önceden belirlenen bölgedeki kesiler alındıktan sonra bölge kapatılır.

Eğer operasyon sonunda meme ucunun bulunduğu yer, memelerin son görüntüsüne göre estetik durmuyorsa meme ucu daha yukarılara taşınır.

Ameliyattan sonra meme ucu dokusunda da farklılıklar gözlemlenebilir. Meme uçları eskiye göre biraz daha ufak gözükebilir fazla doku alındığı için bu olağan bir durumdur.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Meme estetiğinde rahatsız görünümden ötürü sıklıkla tercih edilen küçültme operasyonu, fiziksel olarak vücut gelişimini tamamlamış ve en az 18 yaşında olan kişilere uygulanabilir. Sağlık sebebi ile ileri gitmiş bazı vakalarda aile onayı alınarak 16-18 yaş aralığına da bu ameliyat uygulanabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı :

 • Normalden fazla büyük memelere sahip olanlar,
 • Memeleri büyük olduğu için bel, omuz, sırt, boyun gibi bölgelerde kronik ağrıları olanlar,
 • Göğüs bölümünde fazla kilodan dolayı sinir ve hasar kaybı olanlar,

tarafından tercih edilmektedir.

Obezite: Vücudunda gereğinden fazla kilosu olan hastaların meme dokularındaki yağ oranı da aynı oranda yüksektir. Fakat obezite problemi olanların memelerinin küçülttülebilmesi için önce kilo vermeleri gerekmektedir.

Obezite problemi olan hastaya, önce programlı şekilde diyet ve egzersiz uygulanır. Belirli bir kilo kaybı sonrası kişinin meme boyutları yeniden değerlendirilir. Kilo verme programı uygulanmayan bireylerin meme küçültmek için ameliyat olması verimsiz sonuçlanır.

Ergenlik: Meme küçültmek için ameliyat olmak isteyen kişilerin en az 18 yaşında olması önerilir. Çünkü ergenlik dönemi devam ederken vücut ve dolayısıyla memeler de büyümeye devam eder. Eğer ergenliğin bittiği doktor tarafından kabul ediliyorsa meme küçültme ameliyatı yaptırılabilir.

Eğer daha önce ameliyat yapılırsa ameliyat sonrası meme dokuları yine büyümeye devam edecek ve tekrar bir cerrahi operasyon gerekecektir.

Gebelik: Hamilelik döneminde değişen hormonlar nedeniyle memeler sürekli büyümeye devam eder. Bu nedenle hamilelik döneminde meme küçültmek için ameliyat önerilmez. Ayrıca, küçültme işlemi yapılırken vücuttan çıkarılan bazı salgı bezleri, doğum sonrası memede süt üretimini olumsuz etkiler. Bu nedenle gebelere ya da ileride herhangi bir gebelik planı yapanlara meme küçültme ameliyatı önerilmez.

Kronik Hastalıklar: Diyabet, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kişilerin bu ameliyatı olmaları durumunda ameliyat sonrası komplikasyon oluşma ihtimali yüksektir. Bu tür kronik rahatsızlıklara sahip kişilerin meme küçültme operasyonu çok riskli barındırdığından cerrahın, kişinin sağlık durumunu gözden geçirerek gerekirse ek tedavi uygulaması gerekmektedir.

Sigara ve Alkol: Düzenli olarak sigara ve alkol kullanan kişiler bu durumu önceden cerraha bildirmelidir. Çünkü sigara ve alkol gibi maddeler, kişide doku hasarına yol açabilir. Doku hasarı da meme küçültme sırasında komplikasyon oluşması riskini arttırır. Sigara ve alkol kullanan kişiler önce program yaparak vücuttaki zararlı maddelerden arındırılmalı daha sonra bu meme estetiği uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Meme Büyütme Estetiği

Meme Küçültme Öncesi

Memelerini küçültme operasyonu olmak isteyen kişiler, önce doktorun ön muayenesinden geçmelidir. Doktor fiziksel muayene yaparak; hastanın fiziksel sağlık durumu, duygusal durumu, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarının olup olmadığına bakılır. Bakılan bu durumlar uygunsa ve cerrah, ameliyatı öneriyorsa hasta için meme küçültme ameliyatı planlaması yapılabilir.

Memelerini küçültmek isteyen kişilerin ameliyat öncesi dikkat etmesi ve uyması gereken birtakım durumlar vardır:

 • Ameliyattan önce doktorun kontrolü ve sizde istediği kan tahlilleri gerekecektir. Tahlil ve kontrol gibi durumları ameliyattan en az birkaç gün önce yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü sizden ek tahliller istenebilir.
 • Ailenizde kanser geçirmiş biri varsa bu durumu, doktora mutlaka bildirmelisiniz.
 • Ameliyat öncesi, bilateral meme ultrasonografisi yapılır. Eğer ihtiyaç olursa mamografi de çekilebilir.
 • Meme küçültme ameliyatı olmadan önce ameliyat ile ilgili tüm kaygı ve endişelerinizi doktorunuzla mutlaka paylaşmanız gerekmektedir.

Ameliyat Günü

Memelerini küçültmek amacıyla meme estetiği olacak olan kişiler, ameliyat günü en az birkaç saat önce hastaneye giriş yaptırmalıdır. Ameliyat günü, cerrah meme çizimi yaparak hangi bölgeden ne kadar yağ dokusu çıkarılacağını belirler.

Ameliyat anestezi yapılarak ortalama 3 saatte gerçekleştirilir. Bu süre, kişiden alınan yağ dokusunun büyüklüğüne göre uzayıp kısalabilir. Ameliyat sonrası memenin büyüklük durumuna göre vücutta I, J veya ters T harfine benzer bir iz kalabilir. Bu izler, memenin altında kalıp görünmediği için kişiyi iyi hissettirir.

Hastanın memelerinin büyüklüğüne göre ameliyat esnasında memeleri aynı hizada tutacak olan drenler takılır eğer gerekli görülürse sütyen korse de takılır.

Ameliyattan yaklaşık 4 saat sonra hasta hafif içecek ve yiyeceklerle beslenebilir. Ameliyatın olduğu günün akşamında bir refakatçi desteği ile yürüyebilecek duruma gelir. Eğer cerrahın son kontrollerinde her şey yerindeyse ameliyatın ertesi günü drenler kaldırılır.

Memelerin küçültülmesi operasyonunda, ameliyat öncesinde yapılan kesiler sargı bezi yardımı ile kapatılır. Hasta, ameliyattan sonra cerrahi bir sütyen giyer. Sütyenin doktor belirttiği sürece takılması gerekmektedir. Hasta, yapılan kontrol ve pansuman tedavisinin ardından sonraki gün, taburcu edilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme küçültmek operasyonunda memede bulunan fazla deri önceden çizilerek ameliyat esnasında çıkarılır. Meme ucu üzerindeki fazla deri orta kısımdan çıkarılır.

Memeye şekil vermek için yan kısımlar birleştirilir. Memelere verilen yeni çizim ile daha toparlanmış ve dik bir meme görüntüsü ortaya çıkar. Meme küçültme estetiğinde kullanılan 3 teknik bulunmaktadır. Bu teknikler:

 1. Lejour (Lolipop izle meme küçültme) tekniği: Dikey teknik olarak bilinen lejour meme küçültme ameliyatı için 2 kesi yapılır. Kesilerden biri areolanın hemen yanına yapılırken diğer kesi de areolanın alt kenarı ile memenin altındaki kıvrım arasına yapılır. Yapılan bu kesi izleri memenin altında kalır ve görünmez.

Bu tekniği, memelerinin boyutunda nispeten daha küçük veya ufak değişiklik ile bir küçültme isteyenler ile sarkıkları çok olan kişiler tercih eder.

Memesinde çok sarkık olan ve memelerinin daha belirgin ve daha dik hale gelmesini isteyen kişiler için en iyi yöntem Lejour yöntemidir. Bu teknikle, memeler daraltılır, daha dik hale getirilir ve memelere son hali verilir. İşlem sonunda areola ve meme uçlarında doğal bir görünüm sağlanır.

 1. Ters T İzle meme küçültme: Çapa tekniği olarak bilinen Ters T tekniğinde, memelere 2 tane kesi yapılır. Bu kesiler, memenin altındaki kıvrımın bulunduğu çizgiye yapılır. Bu yöntem deride en fazla iz bırakan yöntemdir fakat bu izler, memenin altında alt bölgesinde kaldığı için kişiyi rahatsız etmez. Çapa tekniği, çok fazla sarkması olan veya meme boyutunu büyük ölçüde küçültmek isteyen kişiler tercih eder. Bu teknikte, diğer meme küçültme ameliyatı tekniklerine göre daha çok doku çıkarılır. Fakat bu tekniğin bir dezavantajı, diğer meme küçültme tekniklerine göre daha uzun bir iyileşme süreci gerektirmesidir.
 2. Greft Tekniği ile meme küçültme: Meme küçültmek için yapılan ameliyatta kullanılan greft tekniğinde, meme ucuna giden damarve sinirlere dokunmadan küçültme işlemi gerçekleştirilir. Greft tekniği, çok büyük göğüslere sahip hastalarda veya yaşlı kadınlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Greft tekniği ile gerçekleştirilen bu meme operasyonundan sonra süt kanalları zarar gördüğü için ameliyattan sonra hasta herhangi bir şekilde emzirme yapamaz.

Bu tekniğin olumlu tarafı, süt kanalları da dahil her bölümde düzenleme yapılabilmesidir. Her bölümde düzenleme yapıldığı içim memelerin istenilen boyutta küçültülmesi mümkündür. Greft tekniği, bu nedenlerle belirli yaşın üzerindeki kişilerde uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kepçe Kulak Ameliyatı

Ameliyat Öncesinde Nasıl Hazırlık Yapılmalıdır?

Memelerini küçültmek için meme küçültme ameliyatı olmayı düşünen kişiler, önce doktora giderek ameliyata olan uygun olup olmadığını kontrol etmelidir. Örneğin hastanın rahatsız olduğu kısım, memelerin küçültülmesi değil de memelerin dikleştirilmesi gibi başka estetiklerle de çözülebilir.

Eğer doktorun yaptığı fiziksel muayenede değerlendirilen;

 • Alkol ve sigara alışkanlığı
 • Hastanın fiziksel sağlık durumu,
 • Sürekli kullanılan ilaçlar,

gibi durumları inceledikten sonra cerrah, ameliyatın yapılabileceğini öneriyorsa hasta, meme küçültmek için ameliyat olabilir.

Memelerinin durumundan ötürü ruhsal sağlığı da önemli olan hastanın, meme küçültme ameliyatından sonra ne beklediği ve ameliyat sonuçları hakkında ne kadar gerçekçi bilgiye sahip olduğu öğrenilir.

Eğer her şey olması gerektiği gibi uygunsa doktorla birlikte operasyonu planlama aşamasına geçilir. Hastaya ameliyat gününe kadar ne yapması gerektiği ve ne ile besleneceği hakkında çeşitli bilgiler verilir. Ayrıca ameliyatta neler olacağı ve ameliyat sonuçları hakkında da hastaya ön bilgi verilir.

Eğer meme küçültme ameliyatı yaptıracak olan kişinin ailesinde kanser geçmişi (özellikle meme kanseri) varsa kişiden mamografi çekimi de istenebilir.

Ameliyattan önce, ameliyatınızı yapacak cerrah tarafından kontrol ve ayrıca kan tahlilleri gerekecektir. Tahlilleri ve kontrolü ameliyattan 2-3 gün önce yaptırmak sonrasında çıkabilecek başka işlem ve teknikler için size zaman kontrolü sağlar.

Çünkü tahlil sonuçlarına göre anestezi uzmanı sizden ek tahliller isteyebilir. Ameliyat öncesi, kişiye ayrıca bilateral meme ultrasonografisi de yapılarak sonuçları gözlenir.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültmek ameliyatı, hijyenik bir ameliyat odasında ve genel anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Ameliyat, kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 3 saat sürmektedir. Memenin büyüklük durumuna göre, ameliyat sonrasında kişide biz iz kalabilir. Bu iz:

 • I, harfi, J harfi veya ters görünümlü T harfine benzeyebilen leke şeklinde bir izdir.

Bu izler, memenin altında kalan izlerdir. Kesiden dolayı var olan izlerin görünürlüğü düşüktür.

Memelerin küçültülmesi için yapılan operasyonda, ameliyattan önce yapılan kesiler sargı bezi ile kapatılır. Hastaya, ameliyattan sonra medikal bir sütyen giydirilir.

Sütyenin doktorun belirttiği süre boyunca takılması iyileşme sürecini hızlandıran noktalardan biridir. Kişi, meme küçültme ameliyatı sonrası ağır kaldırmamalı ağır işler yapmaktan kaçınmalı ve evde bolca dinlenmelidir.

Ameliyattan sonra oluşabilecek ödemlerin azaltılması için ilk 24 saat, buz uygulaması yapılabilir. Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta, kişi besleyici gıdalar tüketilmelidir.

Hasta, ayrıca antioksidan açısından zengin beslenmeli bol su içmelidir. Ameliyattan önce düzenli kullanılan kullanılan takviye edici gıdalara cerraha danışılmadan tekrar başlanmamalıdır.

Meme küçültücü operasyonundan sonra cerrahınız da ayrıca ihtiyacınıza göre vitamin ve mineral takviyesi yapacaktır.

Bu takviyeleri her gün düzenli şekilde almak iyileşme sürecinin kısalmasına yardımcı olur. Ameliyat sonrasındaki süreçte ağır taşımak ve yorucu tempoda sporlar önerilmez.

Memelerini küçülten kişiler, işleri eğer fiziksel güce dayalı bir iş değilse ortalama 10 gün sonra işe geri dönebilir. İlk 1 haftanın sonunda şişlikler yavaş yavaş görünümünü kaybeder.

Kişi, dışarı çıkınca artık kendini iyi hisseder. Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde ilk 1 ay, rahatsız etmeyen ve pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir. Dış kıyafetlerin de bol ve oversize model olması kişiyi daha iyi hissettirecektir.

Meme Küçültme Fiyatları 2024

Meme küçültme fiyatları 2024 gereğinden fazla büyük ve sarkık memeleri olan kişiler, bu durumun yol açtığı çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle meme küçültme ameliyatı gerçekleştirilebilir. Meme dokusunun fazla büyük ya da sarkık görünümde kas sistemi başta olmak üzere kişinin birçok organında ağrıya yol açar.

Bu durum, kişiyi; psikolojik ve sosyal olarak etkiler ve özgüvenini düşürür. Memelerin fazla büyük olması kişide, omuz, boyun gibi organlarda ağrıya yol açtığından bu kişiler memelerini küçültmek için meme estetiği olurlar.

Memelerini küçültmek için ameliyat olmak isteyen kişiler, bu operasyonun tutarının ne kadar olacağını da merak etmektedir. Meme estetiğinde kullanılan malzemelerin cinsine, cerrahın tecrübesine, hastaneye ve kişinin sağlık durumuna göre bu tutarlar değişiklik göstermektedir.

Bu sebeple meme küçültme fiyatları 2024 yılı toplam tutarı hakkında kesin bir sayı vermek doğru olmayacaktır. Meme küçültmek için ortalama tutardaki bir ameliyat fiyatında cerrahın sizi ilk olarak ön muayeneden geçirmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme dokusunun alınması ile başlayan ameliyat, ortalama olarak 3 saat sürer. Ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra kişi, rutin yaşamına geri dönebilir. Ameliyatta yapılan kesi ve dikişlerin izi ise 4-6 ay arasında silikleşerek kaybolur.

İlginizi Çekebilir  Meme Dikleştirme Ameliyatı

Diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatı yapılan meme estetiğinin de çeşitli riskleri bulunur. Bu riskler;

 • Ameliyatta kullanılan tekniklerden kaynaklı kişinin süt kanalları zarar görebilir.
 • Meme başında his kaybı oluşabilir.
 • Hastanın duygusal hislerine bağlı olarak korkma, yeni halini yadırgama ve kendine yakınlık gösterememe gibi davranışlar gerçekleşebilir.

Meme küçültme sonrası iz kalır mı?

Meme küçültmek sonrasında kesi izi memelerin altında olacak şekilde kalır. Bu iz memelerin altında kaldığı için belirginliği ve dikkat çekme oranı azdır. Zaman içerisinde giderek silikleşir.

Meme küçültme sonrası çok ağrı olur mu?

Meme küçültücü ameliyattan sonra kişi hareket ederken biraz acı hissedebilir. Eğer basit ve zorlanmayan hareketler yapıldığı halde çok acı hissedilirse cerrahın önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanılabilir.

Meme küçültme kansere sebep olur mu?

Memelerin küçültülmesi operasyonunda kanıtlanmış herhangi bir kanser riski bulunmamaktadır. Operasyonda sadece fazla olan yağ dokuları alınmakta herhangi bir sıvı enjekte edilmemektedir.

Meme küçültme ameliyatını SGK karşılar mı?

Eğer cerrah ameliyattan önce rapor hazırlarsa masrafları sigorta ödüyor. Eğer memelerin büyüklüğünden kaynaklı boyun, sırt ve bel gibi organlarda ağrı yaşayanların ameliyatlarını SGK karşılıyor.

Meme küçültme kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Kadınların 18 yaşını tamamlaması ile meme küçültme ameliyatı yapılır. 18 yaşında meme gelişimi tamamlanmış olur.

Hangi anestezi ile işlem yapılır?

Meme küçültücü ameliyat, genel anestezi ile uygulanır. Ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

Meme küçültme ameliyatı sonrası araba ne zaman kullanabilirim?

Ameliyatta hangi tekniğin kullanıldığına göre bu sorunun yanıtı değişir. Fakat ortalama olarak 20 gün sonra uzun olmayan mesafelerde araç kullanabilirsiniz.

Meme küçültme sonrası dikiş alınacak mı?

Meme küçültmek ameliyatta eriyebilen dikişler kullanılır. Bu nedenle ameliyat sonrası dikiş aldırmaya gerek kalmaz.

Meme küçültme sonrası iz kalacak mı?

Ameliyat öncesi yapılan kesiden dolayı bir iz oluşur. Fakat bu izin görünümü koyu renkten pembeye ve en sonunda ten rengine döner.

Seyahat ne zaman yapabiliriz?

Ameliyattan 4 gün sonra seyahat edebilirsiniz. Fakat seyahat olmamasında fayda var.

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Evet, eğer süt kanallarına zarar vermeyecek olan bir teknikle meme küçültme ameliyatı olunursa emzirilebilir.

Ameliyat sonrası his kaybı olur mu?

Meme başında hafif bir his kaybı oluşabilir. Fakat bu his birkaç gün içinde geçecektir.

Meme küçültme ameliyatının meme kanserine etkisi var mıdır?

Hayır. Meme küçültmek için yapılan ameliyat meme kanserine yol açmaz.

Ameliyat sonrası korse kullanacak mıyım?

Ameliyattan sonra hastaya medikal bir korse takılır. Bu korse en az 1 ay süre ile kullanılmalıdır.

Meme küçültme sonrası ultrason ve mamografi çektirebilir miyim?

Evet çektirebilirsiniz. Bu işlemlerin herhangi bir zararı dokunmaz.

Memelerimi küçültmek ameliyatı sonrası dekoltem daha dolgun olur mu?

Dekolte bölgesinde meme küçültme ameliyatı sonrası daha dik bir görünüm elde edilir. Bu nedenle dekolte dolgun durur.

Meme küçültme sonrası doğum yaparsam göğüslerim eski haline gelir mi?

Hayır, gelmez. Eğer aşırı kilo almadıysanız memeleriniz eskisi gibi büyümez.

Meme küçültme sonrası cinsel hayata dönüş

Ameliyattan sonraki 1.ayda meme hassasiyeti yavaş yavaş geçer. Fakat yine de cinsel hayata dönüş için en az 6 ay beklenmesini öneriyoruz.

Ne zaman kontrol için gelmeliyim?

Ameliyattan sonraki ilk kontrol, cerrah tarafından 3.günde yapılmaktadır. Daha sonra sistematik olarak; 1, 3 ve 6 ay sonra hasta kontrole çağrılır.

İzsiz meme küçültme operasyonu

Herhangi bir iz kalmadan meme küçültücü operasyonu bitirilemez. Bu izler, 4 ile 6 ay arasında silikleşir. Yaklaşık 1 yıl sonra da deri ile aynı renkte olur.

Göğüs küçültme ve toparlama aynı anda yapılabilir mi?

Göğüs küçültme yapılırken memelerden fazla doku çıkarılır. Göğüsler bu şekilde daha dik durur. Yani bu  iki işlem aynı anda yapılmış olur.

Ameliyat sonrası ne kadar zamanda günlük işlerime dönebilirim?

Ameliyattan 1 hafta sonra rutin işlerinize geri dönebilirsiniz. Fakat ağır hareketlerden kaçınmanız ve kendinizi çok yormamanız gerekmektedir.

Memelerin normalden daha büyük ya da çok sarkık olması gibi fiziksel durumlarda memeleri küçültmek amacıyla ameliyat tercih edilir. Hem estetik olgular hem de sağlık sebebi ile memelerini küçültmek isteyen kişiler, memelerinin küçültülmesi için ameliyat olmak ister. Meme küçültme ameliyatı, uzman ellerde ve mutlaka cerrah kontrolünde yapılması, başarılı sonuçlar için gereklidir.