Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı Nedir?

Lip Lift Ameliyatı, dudak ve burun arasındaki mesafenin kısaltılarak dudakların daha ön planda gösterildiği bir ameliyattır. Üst dudak görünümünün ince olmasından ya da üst dudak çizgilerinin belirgin olmamasından kaynaklı sebeplerle uzman bir hekim tarafından steril bir ortamda yapılan ameliyattır. Lip lifte dudak kaldırma ya da dudak kısaltma ameliyatları da denebilir.

Lip Lift Nedir Neden Yapılır?

Dudak kaldırma operasyonu olarak da bilinen lip lift burun altındaki küçük deri şeridinin çıkarılarak burun ve üst dudak arasındaki mesafenin kısalmasını sağlar.

Dudak ve burun tabanı arasındaki mesafe gereğinden uzun olduğunda yüz hatlarıyla uyumlu olmayan ve biçimsiz bir görüntü ortaya çıkar. Bu da kişide görüntüsünü beğenmeme ve değiştirme isteği uyandırır.

Dudak kaldırma işlemi, üst dudak görünümünden rahatsız olan hastaların tercih ettiği bir operasyondur.  Dolgun ve güzel biçimli görünen dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar, üst dudak görünümünü daha hacimli göstermek için bu lip lift ameliyatı tercih eder.

Lip lift için bir diğer sebep de dudak ile burun arasındaki mesafedir. Estetik bir dudak yapısında burun ile dudak arasındaki ideal uzunluk 12 ile 15 mm arasında olmalıdır. Dudak mesafesi bu aralıklarda olmayan kişilerin yüzleri yaşıtlarına göre, daha yaşlı ve erkeksi görünür. Ayrıca bu ideal uzunluğun gereğinden az ya da fazla olması kişinin yüz ifadesini belirgin şekilde değiştirerek sosyal hayatını olumsuz biçimde etkiler.

Dudak ile burun arasındaki mesafe uzun olduğunda yüz hatlarıyla uyumlu olmayan ve biçimsiz bir görüntü ortaya çıkar. Normal bir dudak yapısında üst dudağın dikey doğrultudaki uzunluk mesafesinin, alt dudak ve çene uzunluğu kadar olması ideal bir görüntüdür.

Aksi durumda üst dudak daha ince ve içte görünür. Bu görünüm, belirgin bir üst dudak sınırı ile çözüme kavuşur. Lip lift ameliyatı, dudak yapısının görünümünü etkileyen bu uyumsuzlukların düzeltilmesini sağlar.

Lip Lift Nasıl Yapılır?

Dudak ve burun arasındaki mesafenin kısaltıldığı lip lift ameliyatı, üst dudağın vermillion hattı (pembe renkteki dudak bölgesi) yukarı doğru çekilerek dudağın daha hacimli ve estetik görünmesini sağlayan bir ameliyattır.

Dudak kaldırma işleminden önce doktor, dudakta yapılacak değişikliğe göre, dudak burun arasında bulunan alanda kesi açılacak bölümü belirler. Önce üst dudağın burunla birleştiği burun altından bir kesi yapar ve üst dişlerin 3’te 2’lik bölümünün görünmesini sağlayacak olan işlemi, fazla cilt dokusunu keserek alır.

Daha sonra cupid yayı (üst dudakta bulunan iki tepe noktası) yeniden şekillendirilir ve dudak ile burun mesafesi yeniden oluşturulur. Burun ve üst dudak arasındaki mesafe kısaltıldıktan sonra burnun alt bölümündeki kesinin kenarları dikilerek lip lift ameliyatı tamamlanır.

Kişilerin dudak yapısında üst dudağın dikey açısındaki uzunluk mesafesinin, alt dudak ve çene uzunluğu kadar olması estetik dünyasında ideal sayılan bir görüntüdür. Tam tersi durumda üst dudak daha ince ve içte görünür. Bu görünümün değişmesi dudak kaldırma estetiği sayesinde belirgin bir üst dudak sınırı ile mümkün olur.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Dudak kaldırma olarak da bilinen lip lift ameliyatı;

 1. Dudak ile burun arasındaki mesafeyi azaltmak isteyenlerin,
 2. Dudak ile burun arasındaki mesafesi orantısız olan kadınların,
 3. Yaşla birlikte dudak ile burun arasındaki mesafesi artanların,
 4. Dolgularla istediği görünümü elde edememiş olanların,
 5. Melek kanadını andıran dudaklara sahip olmak isteyenlerin

tercih ettiği bir uygulamadır. Yukarıdaki sorunlarla dudakların görünümünün ince gözüktüğü ve gülüşün gölgelendiği kişiler için dudak kaldırma estetiği uygundur.

Kişi daha önce dudak dolgusu yaptırmış ve dudak dolgusunun etkisi geçmişse (ortalama 9 ile 12 ay arası) dudak kaldırma işlemine başvurarak kalıcı bir sonuç elde edebilir. Çünkü dudak dolgusu ile istediği sonuçlara ulaşan kişiler, bu görüntüyü 1 yıl sonra kaybedecektir. Sürekli aynı görünümde kalmak isteyen bakımlı kadınlar bu sebeple lip lift ameliyatını tercih ederek sürekli tekrarlanan bu durumdan hem zaman hem de maliyet olarak kurtulmuş olur.

Dudak kaldırma işlemi ile kişi, dolgu yaptırmaya gerek duymaz. Ayrıca dolgu işleminde görülen belirli sürelerle dolguyu yenileme işlemi de bu ameliyat için geçerli değildir. Çünkü lip lift ameliyatı, dolgunun aksine ince dudaklar için kalıcı bir çözüm sağlar.

Önceden dolgu yaptırmış fakat sonucundan memnun kalmamış kişiler de dudak kaldırma estetiğini tercih ederek sorunları için kesin ve net bir çözüme kavuşur.

İlginizi Çekebilir  Kepçe Kulak Ameliyatı

Lip Lift Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Estetik cerrahi uygulaması olan lip lift üst dudağın, yukarıya doğru kaldırılması ve burada oluşan fazla derinin kesilerek atılması işlemidir. Ameliyat süresi kişiye göre değişmekle birlikte 1-2 saat içerisinde gerçekleşir. Estetik operasyon sonrası dudak ve burun bölgesindeki dikişler sebebiyle sonuç net olarak görülmez. Dikişler sebebiyle şişen dudaklarda ameliyatın kesin sonuçlarını görebilmek için en az 1 ay süre gereklidir.

Lip lift işleminden önce ise doktor, dudakta yapılacak değişikliğe göre, dudak burun arasında bulunan alanda hangi bölüme kesi açılacağını belirler. Doktor, önce üst dudağın burunla birleştiği burun altından bir kesi yapar ve üst dişlerin çoğunluğunun görünmesini sağlayacak olan işlemi gerçekleştirir.

Bu işlem, fazla dokunun ciltten özenli şekilde alınması işlemidir. Lip lift İşlemi bittikten sonra cupid yayı (üst dudakta bulunan iki tepe noktası) yeniden şekillendirilir ve dudak ile burun arasındaki mesafe yeniden oluşturulur. Burun ile üst dudak arasındaki mesafe kısaltıldıktan sonra burnun alt bölümündeki kesinin kenarları dikilir ve böylece dudak kaldırma ameliyatı tamamlanır.

Dudak kaldırma estetik operasyonunda yapılan kesi biçimlerine göre farklı teknikte lip lift seçenekleri bulunmaktadır. Operasyon yapılacak kişi, yüzünde hangi değişimi istiyorsa teknik de ona göre planlanarak gerçekleştirilir. Dudak kaldırma ameliyatı 4 farklı teknikle yapılabilir. Bu teknikler, kişinin istediği görüntüye ve doktorun önerisine göre optimum olan teknik seçilerek belirlenir.

Lip Lift Ne İşe Yarar?

Dudak ile burun arasındaki mesafenin kısaltıldığı dudak kaldırma ameliyatı, üst dudağın vermillion hattı denilen (pembe renkteki dudak bölgesi) bölüm Dudak hatlarını belirgin hale getirerek dudağa kalıcı bir hacim kazandıran dudak kaldırma ameliyatı cerrahi bir işlemdir.

Bu operasyon, üst dudağın yukarı doğru çekilerek dudağın daha hacimli ve estetik görünmesini sağlayan bir ameliyattır. Dolgun ve güzel biçimli görünen dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar, üst dudak görünümünü daha hacimli göstermek için dudak kaldırma ameliyatını tercih eder.

Dudak kaldırma estetiği olan lip lift;

 • Burun ile üst dudak arasındaki alanı kısaltır ve dudağın pembe olan vermillion alanını daha fazla ön plana çıkarır.
 • Bu operasyonla dudaklardaki kırışıklık görünümü giderilir.
 • Üst dişleri daha görünür hale getirir.
 • Dudaklara belirgin bir görünüm ve dolgunluk kazandırır.
 • İdeal yüz oranına uygun olacak şekilde dudak ve burun arasındaki mesafeyi düzenler.
 • Dolgu işlemi yaptırmaya gerek kalmayacak kalıcı çözümler dudak kaldırma operasyonu ile mümkündür.
 • İki dudak arasındaki yay çizgisini yukarı doğru çıkarır.

Dudak Kaldırma Ameliyatında Kullanılan Teknikler

Dudak kaldırma estetik operasyonunda yapılan kesilere göre farklı teknikte dudak kaldırma seçenekleri bulunmaktadır. Operasyon yapılacak kişi, yüzünde hangi değişimi istiyorsa teknik de ona göre planlanarak gerçekleştirilir.

 1. Bullhorn dudak kaldırma (Subnasal tekniği) : Lip lift tekniklerinde en çok tercih edilen uygulama Bullhorn yani Subnasal olarak adlandırılan tekniktir. Bu teknikte işlem, burun deliklerinin altından yapılan kesi ile başlar. Daha sonra burun ile üst dudak arasındaki mesafeyi kısaltma ve dudağın yukarı doğru kalkmasını sağlayacak olan işlem yapılır, fazla cilt dokusu kesilerek atılır. Bu teknikte, yara izi burun tabanına gizlenir ve zamanla yaraların görünümü kaybolur.
 2. Merkezi dudak kaldırma (Sentral tekniği) : Bu dudak kaldırma tekniği, subnasal tekniğine benzer. Burun altından yapılan sadece bir kesi ile burun ve dudak arasındaki mesafe kısaltılarak üst dudağın yukarı doğru çıkması sağlanmış olur.
 3. Köşe Dudak Estetiği: Dudak köşeleri, aşağı doğru düşük şekilde olduğunda kişinin yüzü, yorgun ve sinirli bir ifadeye bürünür. Bu sebeple köşe dudak kaldırma estetiği tercih edilir. Köşe dudak kaldırma estetiğinde dudak köşelerini kaldırma amaçlanır. Dudak köşelerine iki küçük kesi açılır ve yalnız dudakların dış köşesinden fazla cilt dokusu kesilerek alınır. Dudak köşeleri yukarı doğru kaldırıldığında kişinin ifadesi değişir. Yüz daha neşeli bir görünüm kazanır.
 4. Gullwing dudak kaldırma (melek kanadı/martı kanadı tekniği) : Melek kanadı ya da martı kanadı olarak da bilinen bu teknik, dudakları çok ince olan kişiler tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Bu işlem, belirgin ve dolgun bir üst dudak sınırı oluşturma amacıyla yapılır. Bu dudak kaldırma tekniğinde dudak dokusunun bittiği alanda kesi alanı açılır. Daha sonra bu alan, deri kesilerek ince bir şerit halinde çıkarılır.

Gullwing dudak kaldırma tekniği sonrasında üst dudak doğal bir görünümle yukarı kaldırılmış olur. Böylece üst dudak daha belirgin ve yüz hatlarıyla uyumlu dolgun dudaklara ulaşılır. Bu tekniği tercih edecek kişilerin operasyon sonrasında üst dudak bölgesinde küçük de olsa bir iz kaldığını bilmeleri gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Somon DNA

Lip Lift (Dudak Kısaltma) Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?

Dolgun ve belirgin dudak hatlarına sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bir uygulama olan lip lift dudak en çok tercih edilen dudak estetiklerinden biridir. Dudak hatlarını belirgin hale getirerek dudağa kalıcı bir hacim kazandıran dudak kaldırma ameliyatı cerrahi bir işlemdir.

Ameliyat ile yapılan bir uygulama olduğu için de operasyon sonrası dudaklarda şişlik oluşabilir. Oluşan şişlik, olağan bir durum olup ortalama 1 hafta içerisinde azalır. Fakat şişliğin tamamen geçmesi için en az 1 ay süre gereklidir.

Dudak kaldırma estetiğinde, ameliyatın yapıldığı ilk gün de dahil olmak üzere dudaklara, 1 hafta boyunca buz kompresi yapmak dudakları rahatlatır ve oluşan şişliğin inmesine yardımcı olur. Ödem, 1 haftada içerisinde azalır ve dudak görünümü biraz daha belirgin hale gelir.

Dudak kaldırma estetiğinden sonra dudak kenarlarında ve burun tabanında ince ve kırmızı bir iz meydana gelir. Bu iz giderek pembe renge dönüşür ve bir süre sonra belli belirsiz bir çizgi olarak kalır.

Eğer lip lift estetiğini yapan kişiler, koyu tenliyse yaraların izinin geçmesi biraz daha uzun sürer. Fakat açık tenlilerde bu yara izinin görünümü, ameliyat sonrasında bile net görülmeyecek kadar hafif olur. Eğer dudak kaldırma uygulaması, burun altına yapılan küçük kesiler yardımıyla yapılırsa yara izi daha kısa sürede geçer.

Angel Lip Lift Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Dudak kaldırma ameliyatında üst dudağın yukarı doğru çekilmesi sağlanarak dudaklara estetik bir görünüm kazandırılmış olur. Ameliyat esnasında üst dudak sınırını belirginleştirmek ve dudaklara melek görüntüsü vermek için üst dudağın vermillion sınırları şekillendirilir.

Angel dudak kaldırma ameliyatı sonrasında;

 • Üst dudak doğal bir görünümle yukarı kaldırılır.
 • Dudak hatları daha belirgin hale getirilir.
 • Üst dudak daha hacimli ve dolgun görünür.

Dudak kaldırma operasyonundan sonra ameliyatın etkileri hemen görülmez. Bunun sebebi de dudaklarda ödem oluşmasıdır. Ameliyatın etkisini net olarak görebilmek için dudaktaki ödemin geçmesi beklenir. Dudaklarda oluşan ödem, 1 hafta içerisinde geçse de şişliğin tam olarak inmesi en az 1 ay sürer. Kimi hastalarda bu süre, 6 haftaya kadar çıkar.

Dudak Dolgunlaştırma ile Lip Lift İşlemi Aynı Mıdır?

Üst dudaklarına hacimli ve belirgin bir görünüm kazandırmak isteyen kişiler, bu sonucu hangi işlemle yapacakları konusunda net bir bilgi edinmelidir. Dudak dolgunlaştırma, dudağı daha dolgun ve kalın göstermek için yapılan bir dolgu işlemidir. Dudak kaldırma estetiği ise dudak ve burun arasındaki mesafeyi kısaltarak üst dudağı daha belirgin ve yukarıda göstermek için yapılır.

Dudak dolgunlaştırma ve dudak kaldırma arasındaki bir diğer fark ise tekrarlanma sayısıdır. Dolgu işlemi, belirli aralıklarla tekrar edilmesi gereken estetik bir uygulamayken dudak kaldırma estetiğinde ise sonuçlar kalıcı olduğundan tekrar edilmesine gerek yoktur. Ayrıca daha önce dolgu yapmış kişiler de kalıcı bir uygulama için dudak kaldırma estetiğini tercih edebilir.

Dudak ile burun arasındaki mesafenin kısaltıldığı dudak kaldırma ameliyatı, üst dudağın vermillion hattı denilen bölümünü ve dudak hatlarını belirgin hale getirerek dudağa kalıcı bir dolgunluk veren cerrahi bir işlemdir.

Lip lift, üst dudağın yukarı doğru çekilerek dudağın daha hacimli ve estetik görünmesini sağlayan bir ameliyattır. Dolgun ve güzel biçimli görünen dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar, üst dudak görünümünü daha hacimli göstermek ve kendilerini daha iyi hissetmek için dudak kaldırma ameliyatını tercih eder.

Lip Lifting Yüz Germe Uygulamaları ile Birleştirilebilir Mi?

Lip lifting uygulamasını yapanlar yüz estetiği ile aynı anda dudak kaldırma işleminin yapılıp yapılamayacağını merak ediyor. Merak edilen sorunun yanıtını verelim.

Evet, dudak kaldırma ile birlikte çeşitli yüz germe uygulamaları birleştirilebilir. Yalnız yüz germe değil, lip lifting ile birlikte, dudak dolgunlaştırma, burun estetiği, göz kapağı estetiği gibi uygulamalar da birleştirilebilir. Bu şekilde, tek bir operasyonla birçok farklı sonuç elde edebilirsiniz.

Zamandan ve ek bir maliyetten de bu şekilde kurtulabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta hekiminizin uzman ve yapılacak tüm işlemlerde deneyiminin olmasıdır. Zira aynı anda birden farklı ince motor becerisi gerektiren lip lift ve benzer operasyonları yapabilmek maharet ister.

İlginizi Çekebilir  Boyun Germe

Lip Lift (Dudak Kaldırma, Dudak Kısaltma) Ameliyatı Fiyatları 2024

Lip lift ameliyatı fiyatlarının 2024 yılında ne kadar olduğu da merak konusu. Dudak kaldırma estetiği için net bir fiyat belirtmek doğru olmaz. Çünkü operasyon fiyatları;

 • Cerrahın tecrübesine,
 • Uygulanacak lokal anesteziye,
 • Hastane ortamına,
 • Lip liftle birlikte başka operasyonların yapılıp yapılmamasına

göre değişiklik gösterir. Net bir fiyat için doktorunuzla görüşerek istediğiniz işlemi bütün detayları ile anlatmanız gerekmektedir. Lip lift dudak kaldırma ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Lip lift (dudak kısaltma) ameliyatı sonrasında dudak hareketlerinde kısıtlanma olacak mı?

Operasyondan sonraki ilk birkaç gün dışında, dudak hareketlerinizde herhangi bir kısıtlanma veya değişiklik olmaz. Çünkü bu operasyonun nihai hedefi, dudak ve burun arasındaki mesafeyi ideal bir seviye olan 12 mm-15 mm arasına getirmektir. Bu seviyeler arasında yapılan dudak kaldırma uygulamasında, yüzü zorlayacak veya dudak hareketlerini kısıtlayacak herhangi bir durum oluşmaz.

Dudak kaldırma ameliyatı sonrası süreç nasıl geçer? Ne zaman tam olarak iyileşirim?

Lip lift operasyonu sonrası dudaklarda şişlik oluşabilir. Oluşan şişlik, olağan bir durum olup görünümü 1 hafta içerisinde azalır. Fakat şişliğin tamamen geçmesi için en az 1 ay süre gereklidir. Bazı hastalarda bu süre 6 haftaya kadar çıkabilmektedir.

Dudak kaldırma ameliyatı kalıcı mı?

Dudak kaldırma operasyonu olarak da bilinen bu ameliyat kalıcıdır. Ancak kişilerin zamanla yaş alacağı düşünülürse yüz ve dudaklarda belirli değişiklikler olacaktır. Kalıcı olan bu ameliyat, kişilerin yaşlanma hızına bağlı olarak uzun bir süre sonra tekrar yapılabilir.

Dudak kaldırma ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Dudak kaldırma operasyonunu yaptırmak isteyen kişilerin aklına gelen en büyük problemlerden biri de işlem sonrası iz kalıp kalmadığıdır. Operasyondan sonra iz kalır fakat bu iz daha çok, burun tabanına gizlenir. İlk zamanlarda kırmızı olan bu iz zamanla pembeleşerek teninizle bütünleşir ve görünmez.

Dudak kaldırma ameliyatı sonrası dikişlerin açılma ihtimali nedir?

Dudak kaldırma ameliyatı sonrasında yüzde kalacak olan iz, burun tabanına yerleştirilerek görünmez hale getirilir. Operasyon sonunda aşırı zorlama veya enfeksiyon sebepleri haricinde dikişlerde herhangi bir açılma görülmez.

Yeniden dudak kaldırma ameliyatı yapmak gerekebilir mi?

Eğer yapılan dudak kaldırma estetiği sonucundan memnun kalınmazsa tekrar ameliyat gerekebilir. Lip lift estetiği tekrarını gerektiren sebepler eksik ya da fazla cilt çıkarılmasıdır. Bu gibi durumlarda dudak estetiğinin en net göründüğü hali olan 6 ay gibi bir sürenin bitimi beklenmelidir.

Dudak kaldırma ameliyatı yapanlar memnun mu?

Dudak kaldırma operasyonu geçirenler, operasyon sonrasında kısa bir iyileşme dönemi geçirirler. Ameliyat sonrasında kalan iz de geçicidir. Ayrıca hastalar daha sonra ağrı yaşamadığı için konforlu yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

Dudak kaldırma ameliyatı zararları var mı?

Dudak kaldırma estetiğinin üst dudağı fazla seviyede kısaltması dışında bir zararı bulunmamaktadır. Eğer, alanında uzman bir doktorun yaptığı bir dudak kaldırma operasyonuna girerseniz böyle bir ihtimal sıfıra yakındır. Çünkü uzman bir hekim, öncesinde tüm planları ve olası tüm sonuç seviyelerini hesaplamıştır.

Ameliyatsız dudak kaldırma yapılabilir mi?

Dolgu işlemi ile burun tabanı ile üst dudak arasındaki mesafenin kısaltılması dudak kaldırma dışında Non-surgical işlemi ile de yapılabilir. Bu işlem, dudak dolgusu gerçekleşebilir.

Dudak dolgusunda, uygun olmayan hastalarda burun ve dudak mesafesi daha uzun görünebilirken dudak dolgusuda da ileri seviyede tecrübe gerektirdiğinden istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Lip lift ameliyatı sonrasında hemen sonuçları görebilir miyim?

Dudak kaldırma operasyonundan sonra ameliyatın sonuçları hemen görülmez, bunun sebebi ise dudaklarda ödemin meydana gelmesidir. Ameliyatın etkisini net olarak görebilmek için dudaktaki ödemin geçmesi beklenir. Dudaklarda oluşan ödem, 1 hafta içerisinde geçse de şişliğin tam olarak inmesi en az 1 ay sürer. Kimi hastalarda bu süre, 6 haftaya kadar çıkar.

Lip lift mi dudak dolgusu mu?

Üst dudak görünümünden memnun kalmayanların tercih ettiği lip lift ve dudak dolgusu operasyonları aynı sonuca ulaştırır. Fakat dudak kaldırma işlemi olan lip liftin dudak dolgusu işlemine göre çok daha kalıcı olduğu söylenebilir. Dudak dolgusu yılda 1 kere tekrarlanması gereken bir uygulamayken dudak kaldırma işleminin sonuçları kalıcı olduğundan tekrarına gerek yoktur.

Lip lift uygulaması ile uzman hekimin gerçekleştireceği operasyonda sizler de kalıcı ve hacimli dudaklara kavuşabilirsiniz.