DUDAK DOLGUSU

OP.DR. SALİH EMRE ÜREGEN DUDAK DOLGUSU HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ CEVAPLIYOR
Dudak Dolgusu, Fransız Dolgusu
Dudak Dolgusu, Fransız Dolgusu

Dudak Dolgusu

Hem dolgun, konuşmanızı ve gülüşünüzü daha etkili hale getiren, hem de doğal dudaklar tüm kadınların hayalidir. Elbetteki dudak dolgusu işlemi ile dudaklarınız olduğundan daha büyük ve iddialı olabilir. Ancak dudakları ile ilgili uygulama yaptırmak isteyen herkesin ilk aklına gelen soru ve en büyük korku “Ya herkes tarafından fark edilen çok büyük ve yapay dudaklarım olursa?” endişesidir. Zira etraflarında en az bir kaç kişide bu tip (bizlerin başarısız sonuçlar olarak adlandırdığımız) dolgu uygulamaları görmüş ve bu sebeple haklı bir ön yargıya sahip olmuşlardır.

İnsan vücuduna yapılacak estetik uygulama büyük bir cerrahi operasyon da, küçük bir enjeksiyon da olsa temel prensip her zaman , yapılacak iyileştirme işleminin doğal sınırlar çerçevesinde olmasıdır. Eğer uygulamayı yapan hekim bu cümleyi düstur edinmişse, işte o zaman yaptırdığınız estetik dokunuşlar sonrası, bundan bahsetmediğiniz etrafınızdaki kişiler size;

  • Yüzünde bir değişiklik, bir güzellik var ama ne?
  • Makyajını mı değiştirdin?
  • Saçını daha farklı mı yaptın?
  • Dinlenmiş ve fresh görüntünün sırrı ne?

gibi yorumlarda bulunurlar ve siz de natürel sınırlar içinde yaptırdığınız bu uygulamanın ne kadar başarılı olduğunu fark edersiniz.

Fransız dolgusu

Bütün dudak uygulamaları, hastalara göre kişiselleştirilmiş tedavilerdir. Yani bir başka kişiye yapılan bir dudak şekli size uygun olmayabilir. Bazen sadece üstü dudaktaki eksiklikler giderilerek istenen sonuca ulaşılırken bazen hem alt hem üst dudağa müdahale gerekebilmektedir. Benzer şekilde bazı hastalarda “Fransız dolgusu” adını verdiğimiz uygulama ile dudağın dış konturlerinin belirginleştirilmesi istenirken, bazı hastalarda dudağın içeride kalan dolgun kısmının dolgu işlemi ile dış tarafa doğru görünür hale getirilmesi planlanabilir.

Dudaklar, arzulanan düzeltmelere göre tedavi edilmelidir. Daha iyi bir tanımlanma mı yapılacak? Yoksa arzulanan daha dolgun bir dudak yapısı mı? Her biri farklı bir şekilde tedavi edilir. Genellikle ilk olarak sınırları geliştirilerek dudakların ana hatları belirlenir. Bunu, hacim sağlamak için dudak yapısını doldurma işlemi takip eder.

Hiçbir zaman tek bir enjeksiyonla tüm volüm dudağa uygulanmamalıdır. Öncelikle az miktar yapılıp yeterli düzeltmeler sağlandıktan sonar hastaya da gösterilerek, beğenisine sunulup cerrah ın da önerileri ışığında işleme devam edilmelidir.

Dudak Dolgusu İçin kullanılan Materyaller;

İnsan sağlığı ve görünümü söz konusu olduğunda kullanacağınız her ürünün mutlaka gerekli sağlık testlerinden geçirilmiş olması gerekmektedir. Dudak dolgusu için en güvenilir dolgu maddeleri, hyalüronik asit içeren enjeksiyonlardır. İçeriğindeki maddelerin insan vücudunda alerjik bir reaksiyon oluşturmadığı, üretim aşamasında çeşitli testlerle kontrol edilmiş, FDA ve T.C.Sağlık Bakanlığı onayı bulunan ürünler seçilmelidir. Dolgu madde seçiminde şahsi tercihim, 1-2 yıl kalıcılığı olan ürünlerdir.
En pratik ve maliyet olarak en efektif olan tedavi Hyaluronik asit maddeleri olan çeşitli ticari markalardır. Uygulamalarındaki basitlik ve kolajen tedavisine göre çok daha uzun ömürlü olmaları sebebiyle gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedirler.
Dolgu maddesi olarak hastanın kendi yağ dokuları da kullanılabilir. Bu yönteme yağ lipo-transfer (otolog yağ enjeksiyonu) adı verilmektedir.

Yaşlanan Dudaklar

Yer çekiminin, dudaklar dahil, vücudun her parçası üzerinde etkisi vardır. Yaşlandıkça, üst dudak yalnızca hacim kaybetmez, sıkılığını ve formunu da kaybeder. Sonuç olarak, Cupid’s Bow denilen, gençlik ve güzellik belirtisi olan V şekli kaybolarak, tanımsız, düz bir çizgi halini alır.
Bütün kozmetik cerrahi işlemlerde olduğu gibi güzel dudaklar yaratmanın birçok yolu vardır. Doktorunuzla yapacağınız görüşmede sizin için en uygun yol belirlenecektir.

Ünlü ve magazinsel isimlerin, hastalar üzerinde çok büyük etkileri olabiliyor. Son günlerde çok geniş dudaklar oldukça revaçta. O boyuttaki dudaklar Angelina Jolie’de harika görünüyor olabilir fakat gerçekçi olmak gerekirse her kişinin yüz hatları, o boyutta bir dudağa uymayabilir. Estetik açıdan harika dudaklar için alt dudak, üst dudağın en az 1-1/2 katı olmalıdır. Bu oran estetik cerrahi kitaplarında geçen ve güzellik uzmanlarının güzellik tanımlarında kullandıkları orandır.