Meme Büyütme Estetiği

Op.Dr. Salih Emre Üregen Meme Büyütme Estetiği hakkında merak edilenleri cevaplıyor

Konu Başlıkları

Meme Estetiği (Göğüs Estetiği)

Halk arasında Estetik Cerrahideki Meme Estetiği ameliyatı çoğunlukla “Göğüs Estetiği olarak anılsa da, ”Göğüs Kelimesi, Anatomik olarak Göğüs Kafesinde yer alan tüm organları kapsayan bir terim olduğundan, burada yapılacak olan bilgilendirmenin devamında “Meme” Kelimesi kullanılacaktır.

Kimler Meme Estetiği İçin Uygun Adaylardır?

Memeler, kadınların dış görünüşleriyle ilgili özgüvenlerini arttıran, önemli bir organdır. Toplumdaki hanımların önemli bir kısmı Meme Büyüklüğünden ve/veya görünümünden şikayetçidir. Bir kısım küçük memelerinden şikayet edip kullandığı destekli iç çamaşırları ile giysilerinin üzerinden de olsa istediği görüntüye ulaşmaya çalışırken; bir kısım hanım ise meme büyüklüğünün fazlalığından hem görsel olarak şikayet ederken hem de ağırlığın postur(duruş) bozukluklarına neden olduğunu, sırt ve bel ağrıları yaşadığını ifade eder.

Meme Boyutlarım Zaman İçinde Değişir mi?

Bazı hanımlar geçmişte tam istediği gibi memelere sahip iken, kilo alıp verdikten sonra memelerinin sarkıp küçüldüğünden şikayet ederler. Benzer bir yakınma da gebe kalıp doğum yapan ve bebeğini uzun süre anne sütüyle besleyen hanımlarda görülür. Hem alınan fazla kiloların verilmesine bağlı olarak memeler deformasyona uğramış hem de yıllar içinde yerçekiminin ve cildin elastikiyetini yitirmesinin de etkisiyle memeler küçülüp sarkmış ya da sadece sarkmış olabilir.

Bazen de geçirilmiş bir hastalık nedeniyle memelerin tek taraflı veya çift taraflı olarak kaybı söz konusu olmuş olabilir. Böyle bir durumda, tedavisini tamamlayan hasta, iyileştikten sonra memelerinin görüntüsünü de estetik bir operasyonla düzeltme talebinde bulunuyor olabilir.

Tüm bu durumlarda çözüm, Estetik Cerrahide ve Meme Estetiği Ameliyatlarındadır.

Kaç Yaşından Sonra Meme Estetiği Yaptırabilirim?

Genel olarak meme estetiği operasyonu için hasta adayının ergenliğini tamamlamış, meme gelişimi bitmiş ve hormonal olarak da erişkin hale gelmiş olması baz alınır bunun için de alt yaş sınırı genel olarak 18 yaş ve üzeri olmaktadır.

Meme Ameliyatı İçin Uygun Cerrahı Nasıl Seçerim?

Tüm Estetik Cerrahi Operasyonlarında olduğu gibi Meme Ameliyatlarında da bu ameliyatı sıklıkla yapan ve konu hakkında yeterli tecrübeye sahip bir cerrah tercih etmelisiniz. Araştırmanızın başında başka bir tanıdığınız tarafından önerilen, memnuniyet duyulmuş bir cerrah ile yola çıkabilir ya da araştırmalarınızı öncelikle internet ortamından ve sosyal medyadan yapabilirsiniz. Ancak Meme Ameliyatları, ülkemizde hem mahremiyet taşıdığı hem de çoğu cerrah tarafından etik de bulunmadığı için sosyal medyadan birebir hasta sonuçlarını görme imkanınız sınırlı olabilmektedir. Dolayısıyla araştırma yapıp karar verme noktasına geldiğiniz doktor ile randevu alıp yüzyüze görüşmeniz, kararınız açısından en doğru seçenek olacaktır. Doktor muayenesi sonrasında, onayı olan hastalarından sizin durumunuza benzer olan hasta fotoğraflarını size konsültasyon sırasında sunacak ve yaklaşık nasıl bir sonuç elde edileceğini anlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca doktorun  teknolojik olarak imkanı var ise sizin fotoğraflarınız üzerinden 3 boyutlu tasarım ile ameliyat sonrası görüntünüzün yaklaşık olarak nasıl olacağını size tasarım yapıp gösterecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı:

Meme Büyütme Ameliyatım İçin Hangi Teknik Kullanılmalı?

Meme Büyütme Yöntemleri temelde Silikon Protezler ve Dolgu, Yağ doku Enjeksiyonu gibi iki ana başlıkta incelenebilir. Bu yöntemler içerisinde en güvenilir, en kalıcı ve yüz güldürücü sonuçları veren yöntem, Meme  Protezleri (Meme İmplantları) dır.

Meme Büyüklüğümü Arttırmada Yağ Dokusu ve Dolgu Madde Tercih Edebilir miyim?

Meme Dokusunun hassas yapısından dolayı dolgu ve yağ enjeksiyon uygulamaları pek çok Plastik Cerrah tarafından güvenilir bulunmamaktadır. Silikon jelli Meme implantları, hem kalıcı sonuçlar vermesi ve hem de ileri zamanda memelerinize yaptıracağınız ultrason vb görüntüleme sonuçlarını etkilemeyeceği için de en sağlıklı Meme Büyütme Yöntemi olarak görülmektedir.

Silikon kullanmadan bir dolgu materyalinn enjekte edilmesiyle olan yöntemler veya kişinin kendi vücudundan alınan yağların memeye enjekte edilmesiyle memenin büyümesini hedefleyen yöntemler hem istenilen sonucu elde etmekte yetersizdir hem de ileri dönemde hastanın sağlığı açısından risk teşkil etmektedir.

Dışarıdan Dolgu Madde veya Yağ enjeksiyonuyla Meme Büyütme Yapmanın Uzun Vadede Etkileri Nelerdir?

Meme dokusu içine dışarıdan  yabancı bir materyalin enjekte edilmesi, uzun vadede bu materyalin ne şekilde bir değişikliğe neden olacağını, meme içinde nasıl yayılabileceğini tam olarak bilemediğimiz için ve ayrıca dolgu enjeksiyonuyla meme büyütmenin gelecekte kanserojen etkisi olup olmayacağını net olarak bilemediğimizden güvenli görülmemektedir.

Ayrıca Kişinin kendi vücut yağının alınıp memeye enjekte edilmesi ile büyüklük artışı oranı çok sınırlı olabildiğinden istenen sonuca ulaşma olasılığı düşüktür. Ayrıca kendi yağınızın vücutta zamanla bir miktar eriyeceğini düşünürsek, ilerde memelerde asimetri gelişme olasılığı da oldukça yüksek görülmektedir. Diğer yandan bu yağ doku kütleleri gelecekte yapılacak bir meme ultrasonu veya mamografi tetkikinde kafa karıştırıcı olup patolojik bir durum mu yoksa yağın eriyip kalan miktarı mı bilinemeyeceğinden meme büyütme için kendi yağ dokunuzu tercih etmemek genellikle daha uygun olmaktadır.

Kendime Uygun Meme Protezini Nasıl Seçerim?

Diğer tüm Estetik Cerrahi Ameliyatlarında olduğu gibi Meme Büyütme Ameliyatında da, sizin vücudunuza uygun meme büyüklüğüne kavuşmanız ve hayal ettiğiniz ideal görünümünüze ulaşmanız için en iyi Protez önerisi, ameliyatınızı planlayan Cerrah tarafından yapılacaktır. Zira herkese uyabilen tek bir beden yoktur. Her hastanın özelliklerine göre, onun durumuna özel bir protez seçilmelidir.

Doktorunuz ameliyat öncesinde size görüşme ve detaylı muayene için yeterli zaman ayıracak, sizi dinleyecek, nasıl bir sonuç hayal ettiğinizi anlayacaktır. İmkanları dahilinde size özel teknolojili üç boyutlu cihazlarla çekilmiş fotograflarınız üzerinden ameliyat sonrası sizin için nasıl bir görüntü hedeflediğini önceden fotoğraf üzerinden tasarlayıp gösterecektir.

Benim için En İdeal Meme Büyüklüğü Hangisidir?

Doktorunuz Muayeneniz sırasında boyunuz, kilonuz, omuz genişliğiniz, sırt genişliğiniz gibi değerleri ölçüp kaydedecek, büyüklük ve şekil seçimini yaparken bunları da dikkate alacaktır.

Ameliyat için güven duyduğunuz doktorunuza meme büyüklüğü ve şekli konusunda da güven duymalı; Kendinizi ona doğru bir şekilde ifade ettikten sonra seçim konusunda doktorun tecrübe ve önerilerine kulak vermelisiniz.

Meme Protez Çeşitleri Nelerdir?

Meme Protezleri Temelde Silikon İçeren Meme Protezleri ve Salin (Steril Tuzlu Su) İçeren Meme Protezleri olmak üzere iki alt başlıkta incelenir.

Silikon Protezler Salin olanlardan daha eski zamanlarda (1960 larda) kullanılmaya başlanmış, Salin Protezler ise Silikon olanlara alternatif olarak sonrasında(1990 larda) geliştirilmiştir. Pek çoğunuzun bildiği üzere Medyada ve özellikle tanınmış simalar üzerinden yürütülen sansasyonel haberlerde, protezler(Salin içerikli olanlar) malzeme yapılmıştır. Hem bunlar hem de Bilimsel ortamda yapılan tartışmalar, Silikon Protezler için avantaj olmuş; Nasıl daha iyisi, daha güvenilir olanı üretilebilir diye araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülmüştür. Böylece zaman içinde pek çok teknolojk gelişme, yenilenme ve uzun vadede memnuniyet arttırıcı özellikler Silikon Meme Protezlerine eklenmiştir. Günümüzde Salin Protezlerin bazı dezavantajları olmakla beraber Silikon Protezler halen en güvenilir ve iyi sonuçları veren İmplantlardır.

Salin Protezler,yumuşak bir kılıf olarak vücuda yerleştirilir. Daha sonra içine istenilen oranda steril tuzlu su enjekte edilerek istenen hacme ulaşılır.Ancak özellikle ince ciltli hastalarda Salin Protezin kıvrımları dışarıdan belli olan ve “Protez Kırışması ya da Protez Dalgalanması” olarak adlandırılan istenmeyen bir duruma neden olabildiğinden cerrahlar tarafından pek tercih edilmemektedir.

Silikon protezler, içeriği bir kılıf içinde yerleşmiş jel yapılardır. Bu jel yapı İnsan vücudunda allerji veya hassasiyet yapmayan, herhangi bir reaksiyona sebep olmayan bir polimerdir. Tıpkı Jelli Şeker ayıcıklar gibi bir kıvamda ve yapıdadır. Çeşitli boyut ve hacimlerde, hatta çeşitli yüksekliklerde üretilmiş geniş bir tercih skalasına sahiptir. Herbir boyutu için ameliyat sırasında cerrahın deneyip uygun büyüklük ve türü seçebilmesi için steril testerları bulunur. Silikon jel protezler, insan vücudunda allerji, Hassasiyet ya da herhangi bir olumsuz reaksiyona sebep olmaz. Bu yönüyle de cerrahlar için oldukça güvenilir bir tercih olmuştur.

Hangi Protez Türü Daha Doğal sonuçlar Oluşturur?

Salinin yoğunluğu su ile aynıdır oysa Silikon Jel daha yapışkan ve kıvamlıdır. Dışı bir kılıfla çevrili olarak yerleştiği için bu jel, dokularla direkt temasta değildir. Dış kabuğunun içinde farklı şekilde hareket eder ve genelde memede, meme dokusu gibi daha doğal bir his ve görünüm yaratır. Hem görsel olarak daha tatmin edici, doğal ve sorunsuz olması hem de güvenli bir materyal olması sebebiyle günümüzde cerrahlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Silikon Protez Şekilleri:

1-Damla (Anatomik) Protez:

Dikey çapının yatay çaptan biraz daha uzun olduğu dolayısıyla bir Su Damlası görüntüsünde olan Protezlere Damla Şekilli Protez adı verilir. Meme Orijinal şekline daha çok benzemesinden dolayı da Anatomik Protez olarak da adlandırılmaktadır.

Damla Şekilli Protezlerin tümünün yüzeyi pürtüklü yapıdadır ve bu da protezin dönme hareketi yapmasına engel olur.

2-Yuvarlak Protez:

Yatay ve dikey Taban çapları birbirine eşit olduğundan tam bir yuvarlak şeklinde görülen protezlerdir.

Sizin hayal ettiğiniz meme görüntüsüne ulaşabilmek için, cilt ve vücut yapınız dikkate alınarak, ameliyatınızı yapacak cerrah tarafından size uygun meme protezi türü de tıpkı büyüklük gibi önerilecektir.

Protez çeşitleri seçilirken yüzeyinin Düz veya Pürtüklü olmasına göre de tercih yapılır.

Pürtüklü yüzey, dokunun silikon üzerine daha iyi tutunmasını sağlar ve silikonun dönme hareketi yapmasını engeller. Bu nedenle de daha çok tercih edilir. Ayrıca yapılan çalışmalar göstermiştir ki pürtüklü yüzeyli protezlerde ileri dönemde kapsül kontraktürü oluşma olasılığı daha düşüktür.(Bakınız: Protez sonrası Kapsül Oluşumu Nedir?)

Yuvarlak silikon içinde bulunan jel, damla silikondakine göre daha yumuşak bir yapıya sahiptir.

Meme Protezlerimi Belli Aralıklarla Değiştirmek Zorunda mıyım?

Meme Protezleri uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz İmplantlardır. Son kullanım tarihi yoktur, ömürlüktür. Normal koşullarda Silikon protez uygulanmış bir kişide değiştirme gereği yoktur. Ancak ameliyat sonrasında gebe kalıp bebeğini anne sütü ile besleyen hanımlarda, ya da ameliyatı takip eden dönemlerde fazlaca kilo alıp sonrasında kilo kaybedenlerde Meme genelinde oluşacak deformasyon nedeniyle ileride tekrar bir toparlama veya protez değiştirme ameliyatı yapma gereği oluşabilecektir.

Protez sonrası Kapsül Oluşumu Nedir?

Meme Protezi Ameliyatları sonrası, vücut Protezin etrafında bir Kapsül oluşturur. Bu, vücudun doğal tepkisidir ve dışarıdan implante edilen her yabancı cisme karşı vücut kapsül oluşturur. Diş implantlarında, kalça protezlerinde de benzer durum oluşur. Meme Protezi sonrası Kapsülün normalden fazla sertleşmesi durumu ise “Kapsul kontraktürü” dür ve böyle bir durumda İmplantın yeni bir ameliyat ile çıkartılması ve yeniden müdahale edilmesi gerekir.

Kapsul kontraktürü oluşum oranı geçmişte daha yüksek iken, günümüzde yapılan meme Protezlerinde %1-2 gibi düşük bir orana indirgenmiştir. Bunu, kullanılan Meme Protezleri üzerinde her geçen gün iyileştirici teknolojik bir çalışma yapılmasına ve kalitesinin daha arttırılmasına  bağlayabiliriz.

Meme Protezi Vücuda Nereden Yerleştirilir?

Meme Protezleri, Meme Altı Kesisi, Meme Ucu (Areola) çevresi Kesisi veya Koltuk Altı Kesisi yolu ile vücuda yerleştirilebilir.

Sizin talep ve ihtiyaçlarınız ve meme yapınız da değerlendirilerek Doktorunuz tarafından size en uygun kesi yeri belirlenecektir.

Koltuk Altı Kesisi, memede kesi ve iz olmaması açısından bir avantaj gibi görülse de genellikle önce kılıfın yerleştirilip sonra protez volümünün enjekte edildiği Salin İmplantları yerleştirirken daha kullanışlıdır. Silikon Jel İmplantlar için ise Koltuk altı kesisi, manipulasyon kısıtlılığı sebebiyle çok tercih edilmemektedir.

Benzer şekilde meme ucu kesisi  areola dediğimiz yuvarlak alanın çevresine denk getirilerek yapılabilse de, hem meme ucu his kaybı riskinin yüksek olması ve hem de yapılan bazı çalışmalarla ortaya konduğu üzere, Kapsül Kontraktürü ve beraberinde revizyon riskinin meme ucu kesisi ile yerleştirilen Protezlerde daha yüksek olması nedeniyle çok tercih edilmeme sebebidir.

Yapılan çalışmalar, Kapsül kontraktürü oluşumu olasılığının, kesi yeri Aksiller( Koltuk Altından) ve Areola (Meme Ucundan) olduğunda daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Meme Protezlerinin Yerleşim Yeri vücutta nerededir?

Meme Protezi , Meme Kasının altına, Meme Kasının Üstüne ya da Meme Kasının Zarının altına yerleştirilebilmektedir. Meme Protezi yerleşim yeri kas altı olduğunda, Kapsül Kontraktürü riskinin daha düşük olduğu da bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu nedenle hastanın vücut ve göğüs yapısı izin veriyor ise çoğunlukla tercih edilen yerleşim yeri Meme Kası altı olmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatına Hazırlıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat ile ilgili gerekli araştırmaları yapıp, bizzat görüşüp uzun bir konsültasyon aldığınız ve  tercih ettiğiniz doktor ile ameliyat planlaması yaptınız. Ameliyattan 1 veya 2 gün önce doktor muayenesine tekrar davet edilirsiniz. Bu görüşmede muayeneniz tekrar yapılır ve talep ettiğiniz büyüklük ve şekil, bunun sizin anatomik yapınıza uygun olup olmadığı, sizi nasıl bir protezin mutlu edeceğine dair Doktorunuzun öngörü ve önerilerini beraberce tartışıp konuşacak fırsatınız olacaktır.  Bu sırada hem tüm ayrıntılar tekrar konuşulur, hem de ilk muayeneden sonra bir zaman geçmiş olabilir ve bu süre içinde kilo kaybı ya da artışı yaşamış olabilirsiniz. Bu nedenle doktorunuz yeni durumunuza uygun ölçüm ve hesaplamalar yapacak ve size uygun olabileceğini düşündüğü bir seri protezi ameliyat günü için sipariş edecektir.

*Ameliyattan 7 gün öncesinde Doktorunuz size özellikle kan sulandırıcı nitelikteki ağrı kesicileri kullanmamanız gerektiği bilgisini verecektir. Ayrıca yine 1 hafta öncesi itibariyle vitamin, alkol, bitki çayları ve özellikle kiraz tüketmemeniz önerilir.

*Ameliyat için hazırlanırken çantanıza, ameliyat sonrası giymek için önden düğmeli bir giysi ve bir terlik almanız yerinde olur.

*Ameliyatınız Genel Anestezi altında planlanacağından, doktorunuzun size belirttiği süreden itibaren yemek yemeyi ve su içmeyi bırakmanız gereklidir.

Ameliyat Sonrası Nasıl Hissedeceğim? Bakımımı Nasıl Yapacağım?

Meme Büyütme Ameliyatı yaklaşık olarak 1-1.5 saat sürer. Ameliyatı takip eden geceyi hastanede geçirmek, konforunuzu arttıracak ve kontrol altında olduğunuzu bilmek de doktorunuzu rahatlatacaktır.Ertesi sabah taburcu olur ve doktorunuzun önerisine göre 2 veya 3 gün sonra rutin kontrol randevusuna davet edilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası ağrı Hisseder miyim?

Ameliyatınız bittiğinde, damar yolunuzdan verilecek ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek düzeyde bir ağrı hariç şiddetli bir sorun yaşamazsınız. Kas altı yerleşimli protezlerde ağrı bir miktar daha fazla olup ağrı kesici ile kontrol altına alınabilirken, proteziniz cilt altı yerleştirildiğinde ağrı oranı çok daha az olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Günlük Hayatıma ve İşime Ne Zaman Dönebilirim?

Meme Büyütme ameliyatları sonrası günlük hayata dönüş süresi genellikle çok kısa olmaktadır. Ameliyatınızdan uyandıktan yaklaşık 2-2.5 saat sonra yemeğiniz servis edilir. O andan itibaren saat başı 1 bardak su içmeniz, hem anestezinin etkisini çabuk atmanızı sağlayacak hem de olası ödemleri hızlı bir şekilde azaltmaya yardımcı olacaktır.

Pek çok hasta, Meme Büyütme Ameliyatlarını takip eden 5-7. Günde, iş tanımlarına da bağlı olmakla beraber, iş ve sosyal hayatlarına dönüş yapabilirler. Yurt dışından gelip ameliyat olmuş hastaların, ameliyatın 5. Günü itibariyle uçuş yapmalarına ve Yurt dışına çıkmalarına herhangi bir engel yoktur.

Ameliyat sonrası 2-3. Günde hastalar günlük işlerini yapabilirken, ağır yük kaldırmak, üst raflara uzanmak, spor yapmak gibi aktivitelerden uzak durmaları önerilir. Ameliyat sonrası sportif aktivitelere 2. Ay sonrasında başlayabilirler.

Genel bir bilgi olarak, sigara kullanan hastalarda iyileşme, kullanmayanlara oranla daha yavaş olduğundan ameliyat planı yapan adayların sigara konusunu tekrar gözden geçirmeleri uygun olur.

Ameliyatta Kullanılan Dikişleri Sonrasında Aldırmalı mıyım? 

Kullanılan dikişler alınma gerektirmediğinden endişe etmenize gerek yoktur.

Meme Ameliyatı sonrası Normal İç Çamaşırı/Sütyen Giymeye Ne Zaman Başlayabilirim?

Ameliyatınız takip eden 2-4 hafta boyunca doktorunuzun ameliyatta giydirdiği medikal sütyeni kullanmanız ödemlerin daha hızlı azalmasına destek olacaktır. Balenli sütyenler için 2. Ayın dolması önerilse de 3. Hafta itibariyle sporcu sütyeni tarzı bir sütyen kullanmaya başlamanızda genellikle sakınca yoktur.

Meme Büyütme Ameliyatımda Dren Kullanılacak mı?

Ameliyatınızdan uyandığınızda, doktorunuz uygun görmüş ise her bir memenin altında dren bulunacaktır. Kendi hastalarımda ameliyat sonrası içeride birikme olasılığı olan bir miktar sıvıyı dışarı almak ve hastamın daha güvenli ve sağlıklı bir ameliyat sonrası süreç geçirmesini sağlamak için çoğunlukla dren kullanmaktayım. Ameliyatınızı takip eden gün ve gece boyunca siz hastanede istirahat ederken, drenlerde toplanan sıvı miktarı hemşirelerimiz tarafından kontrol edilecek ve anlık olarak tarafıma bildirilecektir. Drenler ameliyatın ertesi günü siz taburcu olmadan yapacağım son kontrolleri takiben tarafımdan çıkartılacaktır. Bu işlem ağrısızdır.

Meme Ameliyatı Sonrası İlk Banyomu Ne Zaman Yapabilirim?

Ameliyattan 2 Gün Sonra Banyo yapmanızda bir sakınca olmayacak ve sizi çok rahatlatacaktır. Banyonun çok sıcak olmaması(Ilık bir duş) ve çok uzun süre kalınmaması tavsiye edilir. Kesi yerinizin üzeri iki kat bantla bantlanmış olacaktır. Üstteki Beyaz Renkli bant duşta yumuşayacaktır, yavaş yavaş çıkartıp atabilirsiniz. Daha Altta bulunan şeffaf bantın ise genellikle ameliyatınızın birinci haftasında çıkartılması önerilir.

Ne Zaman Yolculuk Yapabilirim?

Ameliyat için şehir dışı ve yurt dışından gelen hasta adayları, Son kontrollerinin yapılacağı 5-7. Günden sonra Uçuş yapabilir, Yurt dışına/Şehir dışına dönebilirler. Ameliyat sonrası 1-2 hafta ağır kaldırmamaları uygun olacağından seyahat sırasında bavullarına destek bir refakatçinin olması süreci kolaylaştıracaktır.

Ameliyat Sonrası Memelerde oluşan Ödemi Azaltmak için Ne Yapmalıyım?

Memelerin özellikle üst kısmı göğüs bölgesinde ödem daha yoğun olacaktır. Ödemi azaltmak için günlük vücut kitle indeksinize göre değişmekle beraber 2-2.5 litre su içmenizi , destek amaçlı günlük iki fincan yeşil çay ve ananas suyu tüketmenizi önerebilirim. Hastalarıma, Ameliyatı takip eden 1. Günden itibaren, yorucu olmayan normal günlük aktivitelerne mümkün olan en kısa sürede dönüş yapmalarını öneririm. Klinik gözlemlerimiz, kısa sürede yürüyüş ve günlük fiziksel aktivitelerine dönüş yapan hastaların,devamlı yatak istirahatinde olan hastalardan daha kısa sürede toparlayıp iyileştiklerini göstermiştir.

Ameliyat Sonucumu Ne Zaman Görebilirim?

Meme Büyütme Ameliyatında değişim hemen ameliyat sonrası kendinizi aynada ilk gördüğünüzde belli olacaktır. Ancak ve elbette ki memeler ameliyat sonrası oldukça ödemli olduğundan nihai sonucunuzu görebilmek için en az 6-8 hafta sabretmeniz gerekecektir.

Meme Protezleri Kansere Sebep Olur Mu?

Meme Büyütme Ameliyatları, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde son derece güvenli hale gelmiştir. Jel Protezlerin dokusu nedeniyle dış kılıf delinse veya yırtılsa dahi içeriğinin doku arasına sızmaması bir yana, dışına kaplanan özel kılıf sayesinde ömür boyu kullanımı mümkün olmaktadır. Dünya çapında kullanılan, bilinmiş ve FDA Onaylı Protezlerin hiç biri Kansere neden olmamaktadır. Ancak Protez olsun olmasın, hanımların yıllık veya doktor önerisiyle daha kısa aralıklarla Meme Ultrason, Mamografi Ve Doktor Muayenelerini yaptırmaları önem taşımaktadır.

Ayrıca Meme Kanseri Tedavileri sırasında memesi alınmış hanımlara da yeni bir meme oluşturmak amacıyla yine bu Protezlerin kullanıldığını belirtmek yerinde olur.

Meme Boyutum Küçük Olduğu Kadar Memelerimde Sarkıklık da Var? Aynı anda iki işlem bir arada olur mu?

Meme Büyütme talebiyle Estetik Cerrahlara başvuran hasta adaylarının bir kısmında meme boyutunun yetersizliğine ilaveten zaman içinde memenin yerleşiminin değişmiş ve sarkmışlığı sorunu da bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu sarkıklığın oranı çok az olup, protez yerleştirildiğinde ideal dikliğe ulaşılması sağlanırken, çoğu durumda Meme Dikleştirme Ameliyatı da aynı anda tasarlanmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı:

Meme Dikleştirmede cerrahınız kendi dikleştirme tekniğini tercih edecektir. Ancak genellikle en çok tercih edilen ameliyat şekli olan meme ucu (areola), meme altı ve meme ucundan meme altına inen düz hat boyunca yapılan kesilerle Memenin dikleştirilme Ameliyatının gerçekleştirilmesidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile bazı durumlarda bir miktar meme dokusu da çıkartmak gerekebilmekle beraber çoğu durumda cilt fazlalığı oluşacak ve sarkan bu cilt meme altı bölgeden çıkartılacaktır.

Sizin durumunuzun özelliği ve meme dikleştirmede hangi işlemlerin yapılacağı cerrahınız tarafından tüm detaylarıyla ameliyat öncesi muayeneler sırasında size aktarılacaktır.

Bazı hastalarda Sadece Meme Dikleştirme işlemi ile hasta ideal meme boyutlarına kavuşurken bazı vakalarda hastanın talebi daha dolgun, daha dinç bir görüntü olmaktadır. Bu durumda da Meme Dikleştirme İşlemi bitiminde ideal boyutlarda seçilen protez ile Meme Büyütme işlemi de sağlanmış olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı için süreç, ameliyata hazırlık ve iyileşme dönemi Meme Büyütme Ameliyatı ile hemen hemen aynıdır.

Meme Büyütme Ve Meme Dikleştirme Ameliyatları sonrası Memede His Kaybı Yaşar Mıyım?

Meme Büyütme Ameliyatı sonrası memede kalıcı his kaybı yaşama riski yaklaşık olarak %1 oranındadır. Areola dediğimiz Meme Ucu bölümünün çevresinden yapılan kesilerde bu oran bir miktar daha fazla olmaktadır.

Ameliyatı takip eden ilk aylar meme ucunda hassasiyet artışı veya his azalması yaşansa da bu durum genellikle iyileşme döneminin sonunda normale dönecektir.