Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın Germe Ameliyatı;Karın bölgesindeki gevşeme ve sarkma durumlarını düzeltmek için gerçekleştirilmektedir. Karın ve göbek estetiği alanında en çok uygulanan işlemlerden birisi olan karın germe oldukça etkili sonuçlar sunmaktadır.

Aşırı kilo alıp verme ve doğum sonrası yaşanan deformasyondan sonra karın bölgesindeki bağ dokusu gevşemekte ve karın duvarı daha öne gelerek sarkma ve çatlaklar meydana getirmektedir. Bu istenmeyen görünümün ortadan kaldırılması için karın germe ameliyatı süreçlerine başvurulmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Germe uygulamaları için belirli bir yol izlenmektedir. Öncelikle doktor tarafından detaylı bir muayene gerçekleştirilmekte ve daha sonra görüntüleme yöntemleriyle tedavi planı hazırlanmaktadır.

İlk olarak sezaryen izi olarak bilinen bölgedeki çatlaklar ve sarkık görünen deri alınmakta ve ardından göbek deliğinin yukarı kısmında kalan deri aşağıya doğru gerdirilmektedir.

Bu işlem esnasında göbek deliği uygun konuma getirilmektedir. Sarkma ve gevşeklik durumlarına ek olarak aşırı yağlanma problemi varsa bunun için ek tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Germe işlemlerinde düz bir karın ve estetik görünümlü bir vücut silüeti hedeflenmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak cilt dokusunda gevşeme ve sarkmalar meydana gelmektedir. Bu gevşeme ve sarkmaların düzeltilebilmesi için abdominasti uygulanmaktadır.

Aşırı bir şekilde kilo alıp verme sonucunda veya karın bölgesinde meydana gelen sarkma, yağlanma ve çatlakların giderilmesi amacıyla germe uygulamaları yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen abdominasti, karın bölgesindeki sarkma, fazla yağ ve gevşek cilt gibi sorunları düzeltmek veya iyileştirmek için yapılır. Germe ameliyatının genel aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Anestezi: Ameliyatın rahat ve ağrısız bir şekilde yapılabilmesi için hastaya genel anestezi verilir.
 • Kesimler: Abdominastinin türüne bağlı olarak plastik cerrah, farklı türde kesiler yapabilir. Bu iki yaygın yöntem şunlardır:
 • Tam Germe (Full Abdominoplasti): Bu prosedürün bir parçası, bir kalça kemiği üzerinden diğerine uzanan bir kesi içerecektir. Bu kesiyi karın kaslarını düzeltmek ve yağ ve cilt dokusunu temizlemek için kullanır.
 • Mini Germe veya Mini Abdominoplasti: Bu daha küçük bir operasyondur ve genellikle alt karın bölgesindeki sorunları düzeltir. Daha küçük bir bölümdür.
 • Cilt ve Yağ Dokusunun Kaldırılması: Kesilerin açılmasının ardından cilt ve yağ dokusunun çok fazla miktarı çıkarılır. Karın kasları gerekli olduğunda, düzeltme yapılabilir.
 • Deri Germe: Altta yatan kaslara daha sıkı bir şekilde gerilmiş kalan cilt, daha estetik bir görünüm verir.
 • İşlem bittikten sonra cerrah dikiş yapar. İç dikişler, bu kasları daha sıkı bir şekilde tutar.
 • İyileşme: Hasta ameliyat sonrası dönemde özel bir karın bandajı veya sıkı giysi giyebilir. İyileşme ve sonuçlar birkaç hafta ila birkaç ay arasında değişebilir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Karın bölgesindeki deri gevşekliği ve sarkma durumlarına uygulanan abdominasti yetişkinlere yapılmaktadır.

Hamilelik, hızlı kilo alıp verme ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak karın bölgesindeki duvarda gevşeme ve sarkıklıklar görülmektedir. Bu sorunların giderilmesi için germe işlemlerine başvurulmaktadır.

Abdominoplasti uygulamalarındaki amaç düz bir karın görünümüdür. Dolayısıyla karın alanındaki sarkma ve gevşeklikler toparlanarak fazla yağlar alınmaktadır.

Karın germe uygulamalarını gerektiren en önemli durumlardan bir tanesi göbek altında bollaşmanın görülmesidir. Dolayısıyla bu sorunun ortadan kaldırılması için Abdominoplasti işlemlerinden yararlanılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatına Hazırlık

 • Öncelikle hasta doktorla görüşerek tıbbi sorunu, alerji durumu ve kullandığı ilaçları anlatmalıdır.
 • İşlemden önce doktor hastanın karnını muayene etmekte ve ameliyat yöntemine karar vermektedir. abdominasti öncesinde bilgilendirme formları imzalanmalıdır.
 • İşlem öncesinde hastanın karın bölgesi tıbbi kayıt için çekilmektedir.
 • Hasta doktoruna ameliyattan beklentilerini detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Özellikle ameliyatın avantajları, riskleri ve ameliyat sonrası durumlar ayrıntılı bir şekilde öğrenilmelidir.
 • Hasta karın bölgesi cerrahisi ve sonuçlarına dair önceden genel bir bilgiye sahip olmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı ile Birlikte Hangi Operasyonlar Yapılabilir?

Düz bir karın görünümü elde edebilmek amacıyla abdominasti yapılmaktadır. Karın bölgesinde aşırı yağlanma durumu söz konusuyla germe işlemiyle birlikte liposuction yönteminden yararlanılmaktadır.

Liposuction bir çeşit vücut şekillendirme işlemidir ve bu işlem sayesinde vücudun alt ve üst bedeni arasındaki dengesizlik durumu ortadan kaldırılmaktadır.

Farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilen liposuction uygulamaları, estetik cerrahi alanında en sık uygulanan operasyonlar olarak öne çıkmaktadır.

Liposuction ile Birlikte Uygulanabilir mi?

Vücut konturunu düzeltmek için gerçekleştirilen Liposuction işlemleri, kalıcı çözümler sunmaktadır. Bu uygulama yöntemi sayesinde yağ hücrelerinin sayısı kalıcı olacak şekilde azaltılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Meme Küçültme

Liposuction uygulaması germe ameliyatı ile birlikte uygulanmakta ve vücut hedeflenen görünüme kavuşturulmaktadır.

Karın germe uygulaması esnasında yapılan lipsuction yöntemleri ile vücut orantısı sağlanmakta ve kişiler ideal bir karın görünümüne kısa süre içerisinde sahip olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Germe uygulamalarının süresi tercih edilecek yönteme göre farklılık göstermektedir. Özellikle geniş karın bölgesine sahip olan kişilerin abdominasti süresi daha uzun olabilmektedir. Sarkma, gevşeklik ve diğer problemleri daha hafif derecede olan kişilerin germe uygulamaları daha kısa sürmektedir.

Tam germe işlemi yaklaşık olarak 3-3,5 saat arasında sürerken mini germe işlemi 1-1,5 saat arasında sürmektedir. Dolayısıyla ameliyatın süresini etkileyen pek çok unsurdan bahsedilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süreci ameliyatın içeriğine göre farklılık göstermektedir. Abdominasti sonrasında hasta birkaç gün hastanede kalmakta ve bu süre dolduktan sonra taburcu olmaktadır.

İyileşme sürecinin en iyi şekilde ilerleyebilmesi için hastalara korse giyilmesi tavsiye edilmektedir. Bu korse bir ay boyunca giyilmekte ve karın bölgesi arzu edilen forma ulaşmaktadır.

Germe uygulamasından 2-3 gün sonra banyo yapılabilmektedir. Ameliyat sonrasındaki ilk bir hafta dikişler tam olarak kaynamamakta ve bundan dolayı bu süreçte hapşırma, ıkınma ve benzeri eylemlerden dolayı hafif acı hissedilebilmektedir.

Abdominasti süreçlerinden 2 ay sonra kişi kendisini iyi hissediyorsa işe dönebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Germe uygulaması, hem hamile kalmayı hem de hamilelik sürecini olumsuz yönde etkileyecek bir operasyon değildir.

Bundan dolayı hamilelik sonrasında abdominasti olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken şey germe işlemi değil, bu ameliyattan sonraki süreçtir.

Bu uygulamadan yararlanmak isteyen kişilerin beklemesi gereken ideal süre bir senedir. Doğumdan bir sene sonra germe uygulaması yaptırılabilmektedir.

Doğumdan bir sene sonra uzmana danışarak ameliyat sürecine detaylı bilgi alınmakta ve ameliyat sürecine dair planlama yapılmaktadır. 

Karın Germe Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

 • Germe işlemi sonrasında fit ve gergin vücut hatlarına sahip olabilmek mümkündür.
 • İşlemin ardından güçlü karın kaslarına sahip olunmaktadır.
 • Vücuttaki aşırı yağlanmanın önüne geçilmektedir.
 • Güzel görünen bir göbek deliği ortaya çıkarılmaktadır.
 • İç karın kasları abdominasti ile sağlamlaştırılmakta ve vücuttaki birçok sorunun önüne geçilmektedir.
 • Gevşeyen ve sarkan deri bu uygulama sayesinde toparlanmaktadır.
 • Gergin bir karın yapısı meydana getirilmekte ve vücut görünümü dengelenmektedir.
 • İşlemden sonra yara izleri belirgin kalmamaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Germe işlemleri öncesinde detaylı analizleri ve muayenenin yapılmasındaki amaç hangi yöntemin kullanılacağını belirlemektir. Abdominasti planlamasında sarkma seviyesi, yağlanma oranı, gevşeme boyutu ve birçok etken göz önüne alınmakta ve buna bağlı olarak ameliyatın yöntemi seçilmektedir. Karın germe işlemlerinde birçok teknik kullanılmaktadır.

Standart Karın Germe

Standart karın germe işleminde alt karın alanının sezaryen bölgesinin her iki tarafına doğru kesi yapılmaktadır. Göbek çevresinde bir kesi meydana getirilecekse kaburga hizasına kadar olan bölgede işlem gerçekleştirilmektedir.

Karın derisi aşağıya doğru çekilerek fazlalık olan yağ ve deri alınmakta ve göbek deliğinin konumlandırılması sağlanmaktadır. Standart abdominasti süreçlerinde Liposuction uygulamasına da yer verilmekte ve karın bölgesindeki yağlar alınarak incelme gerçekleştirilmektedir.

Mini Karın Germe (mini abdominoplasti)

Karın bölgesinde fazla kiloları olan ve tam abdominasti gerektirmeyecek gerginliğe sahip olan kişilerde mini germe işlemleri ideal bir seçenektir.

Bu işlemlerde tüm karın ve bel bölgesinde bulunan yağlar alınmakta ve göbek altındaki fazlalıklar çıkarılmaktadır.

Göbek üzerindeki kalan kısma herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Mini germe işlemleri öncesinde karın ve bel bölgesine liposuction uygulaması yapılmaktadır. Gerekli duyulursa kalçalara da yağ enjeksiyonu uygulanmaktadır.

Fleur-de-Lys abdominoplasti

Aşırı kilo alıp verme sonucunda karın bölgesinde oluşan sarkma ve gevşeklik sorunlarının çözümü için Fleur-de-lys abdominoplasti uygulamalarından yararlanılmaktadır. Bu işlemde sezaryen bölgesine kesi atılmaktadır.

Çevresel Karın Germe

Karın bölgesinden başlayarak bele doğru olan bölgede deri fazlalığı ve yağlanmanın giderilmesinde tercih edilmektedir.

Standart abdominastiı işleminde süreç karın bölgesinde ilerlemektedir. Ancak çevresel germe prosedüründe sorunlar bel çevresini kapsamaktadır.

Dolayısıyla kesi işlemi bel kıvrımı boyunca uzatılmaktadır. Bu işlem esnasında Liposuction uygulamasına da yer verilmektedir.

Çevresel germe uygulamaları klasik germe işlemlerinden daha büyük işlemlerdir ve karın dışında bel bölgesini de kapsamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Popo Estetiği

Standart Karın Germe

Karındaki sarkmayı ve gevşekliği azaltan ve karın duvarı kaslarını kuvvetlendiren standart abdominasti işlemleri formda ve düzgün bir karın görüntüsü ortaya çıkarmaktadır.

Karın bölgesindeki fazla yağlı ve sarkık bir şekilde görünen deri alınması ve karın kaslarının gerdirilmesi prosedürünü içermektedir.

Karın görünümünü ideal şekilde düzelten standart germe işlemleri farklı tedavi yöntemleriyle birlikte kombin haline getirilebilmektedir.

İzsiz Karın Germe

İzsiz germe işlemlerinde temel amaç; deri çıkartılmadan karın kaslarının içinden korse kullanımı ile karnın düz bir görünüme kavuşturulmasıdır.

Karın bölgesinde hafif derecede sarkıklığı olan ve fazla derisi olmayan kişiler endoskopik abdominasti süreçlerinden yararlanabilmektedir.

Küçük bir kesi bölgesinden girilerek gerçekleştirilen bu işlemlerde iç bölgedeki kaslar bir araya getirilerek düzeltme sağlanmaktadır. Bu işlemin en önemli avantajı iz bırakmamasıdır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Germe uygulamasının fiyatları kullanılan yöntem ve kişinin karnındaki deforme miktarına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kullanılan yöntemlerde süreçler aynı şekilde ilerlememektedir. Dolayısıyla bu işlemler için talep edilen fiyatlarda farklılıklar görülmektedir.

Fiyatlara dahil edilebilecek bir diğer unsursa germe uygulamasıyla birlikte gerçekleştirilecek tedavi yöntemleridir. Karın germe ameliyatı fiyatları 2024 ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için sağlık merkeziyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe Ameliyatı ile Geçer mi?

Doğum sonrasında meydana gelen çatlaklar gerilmeye bağlı olarak oluşmaktadır. Doğum sonrası süreçlerde en uygun yapılacak işlemler germe uygulamalarıdır. Doğumdan sonra kişinin karın bölgesinde meydana gelen çatlak, sarkma ve gevşekliklere germe operasyonları çözüm sunmaktadır. Dolayısıyla çatlaklar germe süreçleri sayesinde geçmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı mıdır? Sonrasında İz Kalır mı?

Karın germe işleminde lokal anestezi uygulamalarına yer verildiğinden dolayı işlemde ağrı hissedilmemektedir. İşlem esnasında karın göbek deliği hizasından kesildiği için ve buradaki fazla deri çıkartıldığı için deri gerginleşmeye başlamaktadır.

Tekrar dikme ve yeni göbek deliği oluşturma işlemleri gerçekleşmektedir. Bu işlemden sonra iz kalmaktadır. Ancak bu iz iç çamaşırında kalacağı için görünmemektedir.

Karın Germe Sonrası Ne Zaman İşbaşı Yapılabilir?

Germe işlemi süreçlerinden geçen kişilerde iyileşme süresi farklılık göstermektedir. Genel olarak işe başlama süresi kişinin kendisini iyi hissetmesiyle alakalıdır. Germe işleminden sonraki ilk 15 günde tekrar işe dönülebilir.

Ancak bu süreç bazılarında birkaç ayı bulabilmektedir . Dolayısıyla işe dönüş konusunda kesin bir süre belirtmek zor olabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Olanlar Bikini Giyebilir mi? Sonrasında Korse Kullanımı Neden Gerekli?

Germe süreçlerinden sonra izler meydana gelmektedir. Bu izler zaman geçtikçe biraz genişlemektedir ancak büyük bir çoğunluğu iç çamaşırı içinde kalmaktadır.

İşlemden sonra korse kullanmak karın bölgesini dış etkilerden korumaktadır. Aynı zamanda karında düz bir görünüme sahip olabilmek için korse kullanmak oldukça önemlidir.

Karın Fıtığı Karın Germe ile Giderilir mi?

Göbek fıtıkları karın duvarında ciddi deformasyona sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarda yalnızca fıtığı düzeltmek iyi bir görünüm için yeterli değildir. Fıtık onarımı esnasında gevşek ve sarkmış olan deride düzeltilmektedir. Fıtığa bağlı olarak karında oluşan görüntü bozukluğu germe işlemleriyle giderilebilmektedir.

Ameliyat Yazın Uygulanır mı?

Bu uygulamaların yazın veya kışın yaptırılmasında herhangi bir sorun yoktur. Operasyon yaz aylarında yapılabilmektedir. Ancak süreçte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle yaz aylarında ameliyat izinin direkt olarak güneşle temas ettirilmemesi gerekmektedir. Bu duruma dikkat edildiği takdirde yazın germe işleminin yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Şişlik Ne Zaman Geçer?

Karın germe işlemi sonrasına görülen şişlik durumları yaklaşık olarak işlemden iki ay sonra düzelmektedir. Ödem ve diğer yan etki durumları da ortalama olarak birkaç ay içerisinde geçmektedir. Bir yıla kadar küçük şişlikler görülebilmektedir. Zaman geçtikçe bu şişliklerde nihai görünümün ortaya çıkmasıyla gitmektedir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Kilo Verilir mi?

Germe işlemi esnasında vücuttan fazlalık deri ve sarkmalar alınacağı için ameliyat sonrasında kilo verilmektedir. Ancak işlemden sonra kiloyu koruyabilmek ve kilo almanın önüne geçebilmek için beslenme programlarına uyulması gerekmektedir. Özellikle katı diyetler yerine dengeli bir şekilde beslenmek istenmeyen kilo alımının önüne geçmektedir.

Operasyon Sırasında Takılan Drenler Ne Zaman Çıkarılır? Dikişler Ne Zaman Alınır?

Kanın vücuttan atılımını sağlamak ve işlemin yapıldığı alanın sterilliğini kontrol altında tutma amacıyla hastalara dren takılmaktadır. Bu drenler işlemden sonraki ilk 3 gün içerisinde çıkarılmaktadır. Dikişler estetik dikiş özelliklerine sahipse bu dikişler alınmamaktadır. Fakat normal dikişlerse bunların işlemden bir hafta sonra alınması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Yüz Germe

Operasyondan Ne Kadar Süre Sonra Egzersiz Yapılabilir?

İşlemden sonraki ilk bir buçuk ay karın bölgesi için herhangi bir egzersiz yapılmamalıdır. Bu süreçte hastaya düzenli aralıklarla yavaş tempoda yürüyüşler yapması önerilmektedir. Ağır egzersizler için birkaç ay beklenmesi oldukça önemlidir. Birkaç ay geçtikten sonra hafif egzersiz yavaşça yerini ağır egzersizlere bırakabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Gebe Kalabilir miyim? Problem Olur mu?

Karın germe işlemleri sonrasında hamile kalmakta bir sorun yoktur. Ancak ne zaman hamile kalınacağı üzerinde durulması gereken bir sorudur. Germe uygulamasından bir yıl sonra hamile kalınabilir. Germe sonrasındaki hamilelikte anne ve bebeğin sağlığında herhangi bir sorun olmamaktadır. Dolayısıylagerme süreçlerinden sonra gebe kalınabilmektedir.

Karın Germeden Sonra Hamile Kalırsam Normalden Fazla Kilo Alır mıyım? O Bölge Yeniden

Yağlanır mı?

İşlemden sonra düzenli besin ve diyet programına uyulmadığı takdirde kilo alınabilmektedir. Ancak normalden fazla kilo alımı uygulanan yönteme göre de farklılık göstermektedir. Gebelik sonrasında germe işlemiyle elde edilen görünümde kısmen de olsa bir gerileme meydana gelmektedir.

Karın Germe İşleminden Sonra Hamile Kalırsam Çok Çatlak Oluşur mu?

Germe uygulaması sonrasında kişi gebe kalırsa gebeliğin getirdiği çatlaklar tekrar görülebilir. Çatlak durumları genetikse ve aşırı kilo alıp vermeye göre mevcut çatlaklarda çoğalmalar meydana gelebilmektedir. Çatlak riskinin en aza indirilmesi için düzenli egzersiz programları yapılabilmektedir. Bu egzersizler sayesinde kişinin karın bölgesi esnekliğe ulaşmakta ve çatlak riski de minimuma inmektedir.

Karın Germe Ameliyatından Önce Kilo Vermem Gerekir mi?

Karın germe işlemleri öncesinde belirli bir kiloda olmak gerekmektedir. Germe süreçleri kilo vermek için yapılmamakta ve daha çok karın bölgesinde düz bir görünüm oluşturmak için gerçekleştirilmektedir. Bu işlemden 5-6 ay öncesinde ideal kiloya yakın olmak oldukça önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı İzleri Ne Kadar Sürede Geçer?

Karın germe işlemi sonrasındaki izler zaman geçtikçe azalsa da tamamen yok olmamaktadır. Dolayısıyla bu izler iç çamaşırının içine gizlenebilir. Kişinin izler konusunda endişeleri varsa bu izlerin ortadan kaldırılması için lazer veya cerrahi uygulamalardan faydalanmak mümkündür. İzlerin giderilmesi için bir doktora danışmak gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Karın germe uygulamaları için iyileşme süreci yaklaşık olarak 7-10 gündür. Bu süre zarfında bol bol dinlenmek gerekmekte ve sınırlı da olsa hafif yürüyüşler yapılmalıdır. İşlem sonrasındaki 10-15 gün içerisinde kişi kendisini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Tam sonuç için en az 3 ay beklenmesi gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Karın germe süreçlerinden sonra iyileşme süreci genellikle kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama bir süre verilecekse 6 ile 8 hafta içerisinde iyileşme gerçekleşmektedir. İşe dönmek için bu süreleri beklemeye gerek yoktur. Günlük aktivite ve işe geri dönmek için 15 gün gibi bir süre yeterli olabilmektedir.

Karın Germe Operasyonundan Kaç Gün Sonra Duş Alınabilir?

İşlemde dikiş atıldığı için bu dikişlere herhangi bir suyun temas etmemesi oldukça önemli bir konudur. Bu dikişler genel olarak bir hafta içerisinde deri ile bütünleşmekte ve erimektedir. Dolayısıyla germe işleminden sonraki ilk 7 gün duş alınmamalıdır. Bu süreçten sonra duş almakta bir sakınca yoktur.

Karın Germe Operasyonu ile Birlikte Yağ Alımı Yapılır mı?

Germe operasyonunda en çok kullanılan yöntemlerden birisi liposuction işlemidir. Liposuction işlemi karın bölgesindeki fazlalık yağın alınmasında kullanılmaktadır. Yağın alınmasının yanı sıra karın kaslarının güçlendirilmesi ve germe süreçlerinin tamamlanması için liposuction yönteminden yararlanılmaktadır.

Karın Germe Obezite Sorunu Olanlara Uygulanabilir mi?

Germe operasyonları; çok fazla kilo almış olan, aşırı kilo alıp veren ve bunun sonucunda karın bölgesinde sarkması olan ve morbid obezite sorunu olan kişilere uygulanmaktadır. Özellikle vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olanlara bu yöntem uygulanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hala Bebek Sahibi Olabilir misiniz?

Germe işlemi sonrasında hamile kalmakta bir sakınca yoktur. Özellikle işlemden aylar ve hatta bir yıl geçtikten sonra kişi çocuk sahibi olmayı düşünebilir. Germe işlemi sonrasında anne ve bebeğin sağlığında herhangi bir sorun olmamaktadır. Dolayısıyla işlem sonrası bebek sahibi olunabilmektedir.