Estetik Sonrası Tampon Neden Kullanılır?

Estetik Sonrası Tampon Neden Kullanılır?

Burun ameliyatlarında tampon kullanılmasının nedeni, burun içini döşeyen mukoza adı verilen çift taraflı örtünün, iyileşme sürecinde ödemlerin de etkisiyle birbirine yaklaşıp, sineşi adını verdiğimiz istenmeyen yapışıklıkların oluşmasına engel olmasıdır. Tampon kullanılmadan, özel bir dikiş ile de bu durumu sağlamak mümkün iken, daha güvenli olması sebebiyle genellikle tampon kullanmak uygundur.

Burun atel
Estetik Sonrası Tampon Neden Kullanılır?

Geçmişte kullanılan ve belki de çevrenizden kötü hikayelerini duyduğunuz gazlı bez veya burun içini tamamen kapatıp burundan nefes almaya engel olan tamponlar günümüzde pek çok cerrah tarafından tercih edilmemektedir. Onun yerine, silikon özellikli ve içi oluklu esnek tamponlar kullanılmakta ve bu tamponlar, içlerinde bulunan oluk sayesinde  hastanın burnunda silikon tampon varken de burundan soluyabilmesine izin vermektedirler.

Burun ameliyatınız sonrası bu tamponları dışarıdan görmeniz çok zordur. Çoğu durumda geride olduğundan görünmez; varlığını hissetmezsiniz.

Bu tamponlar küçük bir dikişle burun iç kısmına tutunduklarından, hapşırmakla, başınızı öne eğmekle oynamaz, kaymazlar.Ayrıca ameliyat sonrası size önerilen şekilde burnunuza bakım (krem, sprey) uygularken de tampona zarar vermezsiniz.

Tampon silikon olduğu için burun içine yapışmaz ve dolayısıyla çıkartılması tamamen ağrısız bir işlemdir. Cerrahın ameliyatta yaptığı işlemlere, iyileşme süreci ile ilgili ön görülerine ve hastanın durumuna göre değişmekle beraber genellikle 3-4. Gün tampon çıkartılır. Bazı durumlarda 9-10. Güne kadar tamponu almamak da cerrahınızın prosedürleri arasında yer alabilmektedir.