Ameliyat Teknikleri

Ameliyat Teknikleri

Rinoplastiameliyatlarında bilinegelen temellde 2 tip teknik vardır. Bunlar Açık Rinoplasti ve Kapalı Rinoplasti Tekniğidir. Hastanın ihtiyaçlarına, taleplerine , ameliyatta yapılacak değişikliklerin içeriğine ve en önemlisi de ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın sahip olduğu deneyimlere göre, ameliyat öncesi hangi tekniğin kullanılacağı planlanır.

İki Tekniğin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi kabaca aşağıdaki gibidir.

Açık Teknik Rinoplasti Kapalı Teknik Rinoplasti
Anestezi Türü Genel Anestezi Genel Anestezi
Ameliyat sırasında görüş açısı Ameliyat sırasında cerraha tüm dokuları apaçık görebildiği bir açı sunar. Yapılan değişiklikleri cerrah, el yordamı ile test ve kontrol eder.
Kesi Yeri Burnun Dışından  Burun İçinden yapılır
Kesi İzi Bırakma Durumu  Burnun dışında, görülebilir kesi izi kalır Dışarıda iz ve dikiş olmaz.
Kimler Tarafından Yapılır Tüm Plastik Cerrahlarca kullanılabilen bir tekniktir. Sadece, bu teknik konusunda yeterli tecrübesi olan, ameliyat sonuçları ile tekniğin ayrıntılarını çok iyi bilen cerrahlar tarafından uygulanabilir.

 

Burun Ameliyatı Zaman Çizelgesi

Ameliyat öncesi Ameliyat öncesinde hasta, tıbbi bir değerlendirmeden geçer. Doktorunuz ayrıca, prosedürün güvenliği ve etkinliği için haftalar öncesinden sigarayı ve çeşitli ilaçları kesmenizi isteyebilir.
Ameliyat Rinoplasti ameliyatları, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında hangi tekniğin (açık ya da kapalı) kullanılacağına, burundaki hangi bölgelerin ve hangi problemlerin düzeltileceğine göre karar verilir. Doktor, burnu şekillendirip daha hoş bir görünüm kazandırdıktan sonra kesiler, dikilerek kapatırlır.
İyileşme Rinoplasti tamamlandıktan sonra, birkaç gün boyunca şişlik ve morarma olacaktır. Yeni şekli desteklemek için bir atel takılacaktır ve bandajlarla sarılacaktır. Oluşabilecek ağrı ve rahatsızlıklara karşı ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Dikişler, birkaç gün sonra, doktorla yapılacak bakım randevusunda çıkarılacaktır.
Ameliyat sonrası Ameliyat sonrasında eve gelindiğinde, iyileşme süreci boyunca ameliyat sonrası talimatların uygulanması son derece önemlidir.

Bu talimatlar:

•     İlaçların düzenli olarak alınması

•     Bandaj ve sargıların değişmesi

•     Takip randevularına sadık kalınması

•     Herhangi bir sorun ya da komplikasyon oluşması durumunda doktorun bilgilendirilmesi gibi konuları kapsar.

Sonuçlar Burun, haftalar ve aylar boyunca iyileştikçe hastalar, sonuçların uzun süreli olduğunu da farketmeye başlarlar. Rinoplasti sonuçları normalde kalıcıdır. Fakat yaşlanma süreci ya da darbe gibi diğer etmenler, burun kıkırdağının şeklii değiştirerek rinoplasti sonuçlarını bozabilir.
WhatsApp Bilgi Al!
Hide Buttons