RİNOPLASTİ MAĞDURU OLAN HASTALAR

Yaptığımız istatistiklere göre, rinoplasti operasyonu için kliniğimize başvuran hasta adaylarının %35 ‘i daha önce başka klinik ve cerrahlar tarafından ameliyat edilmiş ancak çeşitli memnuniyetsizlikler sebebiyle tekrar bir revizyon ameliyatı planlamışlar. Yine edindiğimiz bilgilerimize göre, bu adayların % 79 ‘u daha önce sadece 1 ameliyat geçirmiş kişiler iken % 21 i daha önce birden fazla (2,3,4,5,6,7…kez) burun ameliyatı geçirmiş olmalarına rağmen mutsuz olan kişilerden oluşmaktadır.

Düzeltme ameliyatlarına Revizyon ismi veriyoruz. Her cerrahi işlemde revizyon olasılığı her zaman mümkündür, bir cerrah hiç revizyonu olmadığını iddia ediyorsa, biliniz ki o sırada size maalesef dürüst davranmıyordur. Zira Literatürde de bir cerrahın yaptığı ameliyatlarında, revizyon (yeniden küçük de olsa bir dokunuş yapılma gereği) oranı yüz hastadan 10 unda (%10) oluyorsa bu cerrahın başarısının normal düzeyde olduğunu ortaya konmuş demektir. Klinik verilerimize göre yaptığımız ameliyatlarda revizyon oranının Yüzde 1 ( %1) olduğunu da ifade etmek isterim.

Peki ne oluyor da büyük umutlarla ameliyat masası aşamasına geçen hastalar ameliyattan sonra mutsuz oluyorlar? Bunu incelemek için öncelikle başarılı bir rinoplasti sonucunda olması gereken özelliklerden bahsetmek isterim. Öncelikle iki temel olmazsa olmaz dan biri iyi ve sağlıklı nefes almak, diğeri de sonucun görüntü olarak tatmin edici olması. Elbetteki her hastanın burun ameliyatı sonucundan beklentisi farklıdır ve her hastaya yapılabilecek burun şekli için ve değişimin niceliği için olabilecek bir sınır vardır. Ancak hasta adayları, ameliyat sonucundan ne beklemeleri gerektiği noktasında, ameliyat konusunda güvendikleri cerrahlarının önerilerine kulak vermelidirler. Bu önerileri hastamıza sunarken de biz cerrahların çok hassas olması, kişiyi ameliyata ikna etme değil, ameliyat sonucu ile ilgili gerçekçi beklentiler sunabilme çabasında olmamız büyük önem taşımaktadır. Zira kişinin talebi yüz yapısıyla uyumsuz bir burun ise, sonucun öyle değil, yüzüyle daha uyumlu olan diğer şekilde olabileceğini hastaya ameliyat öncesi görüşmelerde detaylı olarak anlatmalıyız. Ya da hastanın cilt ve burun yapısı talep ettiği değişimlere müsaade etmeyecek durumda ise yine hasta bunu ameliyat kararı almadan biliyor olmalıdır. Doğruları bilen, beklentisi realistik olan hastaların, sizin tecrübelerinizle onun için planladığınız ve ameliyatta oluşturduğunuz yeni burun sonucundan memnuniyet duyma olasılığı artar. Elbetteki bu memnuniyet kriterlerini değerlendirirken, ameliyatı yapan cerrahın o zamana kadar yaptığı belli sayıda operasyon ile sabit bir deneyim ve el becerisine sahip olduğunu düşünerek değerlendiriyoruz.

Ameliyatı Kim Yapmalı?

Hasta adaylarının azımsanmayacak bir kısmı da ameliyat düşüncesi ile daha güzel bir görünüme sahip olmayı düşünürken, aynı zamanda da mevcut nefes alma sorunlarının da beraberinde giderilmesini haklı olarak talep etmektedirler. Dolayısıyla uzun zamandır tartışılan rinoplasti operasyonlarını alanında uzman bir “ Plastik Cerrah mı yapmalı?” yoksa bir “ Kulak Burun Boğaz uzmanı mı yapmalı?” sorusuna da cevap niteliği taşıyan bir fikir beyanında bulunarak açıklamak isterim. Hasta adaylarının talebi basit bir değişle, hem güzel hem iyi nefes alan burna sahip olmaktır. Bu isteği karşılamaya yönelik ister plastik cerrah olsun, şekilsel düzeltmeyi yaparken mevcut nefes alma sorunlarını da çözebilmeli; isterse kulak burun boğaz uzmanı olsun, hastanın nefes sorununu giderirken hastayı tatmin edecek doğal sınırlar içerisinde estetik düzeltmeleri de yapabilmelidir. Amaç hasta memnuniyeti olduğuna göre tartışma konusu ameliyatı kimin yaptığından çok hastanın hem sağlıklı hem mutlu bir sonuçla süreci tamamlamasını en iyi sağlayacak tekniğin ne olduğu olmalıdır. Böylece belki de kliniğimize başvuran hasta adayları arasında, daha önce başka kliniklerce ameliyat edilmiş ancak olumsuz sonuç almış olup revizyon talebi ile bizlere gelenlerin sayısında da azalma sağlanabileceğini umuyorum.

Daha önce estetik yada sadece nefes alma sorunu ile ameliyat geçiren hastalarda görünen o ki, burun içi ciddi derecede zedelenen, istediği kavisi yada küçülme işlemi gerçekleşmeyen, nefes alma sorununun ortadan kaldırılmasını istemesine rağmen nefes alırken zorlananların sayısı günümüzde hiçte azımsanmayacak derecede fazladır. Mağdur olan bu hastalar operasyon üstüne operasyon geçiriyor.

Estetik Mağduru Olmamaya Dikkat Edin!

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi rinoplasti düşüncesinde olan hastaların da revizyon olasılığını en aza indirmek için dikkat etmeleri gerekenleri kısaca özetlemek gerekirse:

  1. Operasyon geçirmeyi planladığı doktor hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan ameliyata karar vermemeli.
  2. Amaç sadece “Ameliyatı olayım bitsiz” düşüncesiyle değil, “Bu ameliyatı olayım ve benim için olabilecek en iyi cerrahta karar kılayım” fikriyle hareket etmeli.
  3. Özellikle estetik Cerrahi Operasyonlar, hem maddi hem manevi anlamda uygun olunan bir dönemde yapılmalıdır.
  4. İş yerinizden izin planlaması, ailenizle detaylı görüşüp onların da fikri ve belki onayının olması, çocuğunuz var ise onun okul, tatil, bakım gibi ihtiyaçlarının planlanması gibi detayları önceden düşünmelisiniz.
  5. Aceleyle karar vermektense oldukça detaylı araştırma yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile ve size güven veren cerraha ameliyat olurken, kendisi ve/veya asistanı tarafından size ameliyat öncesi olduğu kadar ameliyat sonrası erken dönemde ve uzun vadede yaşayabileceğiniz bir sorunda da destek olabilmesi önem taşımaktadır.
  6. Ameliyat sonrası ya da öncesi doktorunun önerilerini dikkate almalısınız .

Sağlığınızı ve güzelliğinizi ilgilendiren tüm konularda vereceğiniz kararda iyi düşünmenizi önerir sağlıklı günler dilerim.

Sayfa içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Whatsapp Ayrıntılı Bilgi        +90 532 449 0480

WhatsApp Bilgi Al!
Hide Buttons