Son dönemlerde dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, gençlerimizin en çok yaptırdığı estetik ameliyatı olan rinoplasti neredeyse bir moda haline geldi.

Günümüzde, özellikle sosyal medyaya olan ilginin müthiş derecede artmasıyla birlikte kendi yüz hatlarımızın önde olduğu bir poz olan selfie( Kendi yüzünün fotoğrafını çekme) sayesinde, gençler tarafından yüzün en dikkat çekici organı olan burun kısmındaki en ufak kusurların bile daha çok fark edilmesine sebep oldu.  Bu da bu sorunu çözmeye yönelik olarak arayışa yöneltip rinoplastiye olan ilgiyi arttırdı. Bu sebeple yüz hattında özellikle burun ucunda oluşan gölgeler önemli bir hale geldiğinden operasyonu düşünen hastalar tarafından burun ucunun küçük istenilmesine neden olmaya başladı.

Konuya uzak iseniz belki inanmakta güçlük çekebilirsiniz ama rinoplastinin de bir trendi vardır. Tabi buna kanaat getirdiğim en uygun olay muayene için kliniğime gelen hastalarımın referans olarak bana ilettiği ünlü bir fenomenin ya da bekleme salonumuzda gördüğü ameliyat sonrası kontrole gelen bir hastamın burnu veya kliniğimizde ki görsellerde gördüğü öncesi sonrası şeklindeki referans sonuçlarımızdır. Başkasında görüp beğendiğinin kendinde de olmasını istemek insanoğlunun doğasında var olan bir talep olup kişinin beğendiği burnun kendi yüzü ile uyumlu olup olmayacağını, onun yüzünde hangi burun tipinin doğal duracağını ve yüzüne yakışacağını, ameliyat öncesi görüşmelerimizde detaylı bir şekilde hasta adayı ile konuşup tartışmak, rinoplasti ameliyatına hazırlıktaki en mühim aşamadır.

Özellikle yaz sezonun yaklaşmasıyla beraber erkek ve kadın hastalarımıza yapılacak müdahale ile şekil bozukluğuna ve nefes sorununa çoğu durumda rinoplasti ile çözüm bulunmaktadır. Tabii ki hastalarımıza özellikle belirtmekte fayda gördüğüm şu dur ki; ciddi anlamda sağlık problemiz yada şekilsel bozukluğunuz aşırı derecede değilse burun ameliyatını başkalarından, bir ünlüden ya da arkadaşınızdan gördüğünüz için değil ihtiyacınız doğrultusunda yaptırmanızdır. Zira klinik muayenelerime rinoplasti olmak için gelen hasta adaylarında ilk dikkat ettiğim, kişiye baktığımda burun gözüme çarpıyor mu? Yoksa burnu değil de kişinin gözlerini, yüzünü bir bütün olarak mı görüyorum? İşte bu ilk bakış ve değerlendirmede fikrim ikinci yazdığım ise o zaman bir profesyonel olarak hasta adayına önerim bu ameliyatı olmasına gerek olmadığıdır.

Ameliyattaki Anahtar Kelime; Doğal Burun

Uzun yıllar önce burun ucu kalkık, aşırı kavisli ve yapmacık burunların  popüler olduğu zamanlarda bu estetik ameliyatını yaptıran birçok hastada oluşan memnuniyetsizlikten dolayı revizyon ameliyatı olup bu yapay görüntüden daha doğal bir sonuca ulaşabilmek için bizlere başvurup yeniden ameliyat planlayan hastaların sayısında bir artış gözlemlenmektedir.Günümüzde artık bu tarz ameliyatlar istenmeyen ve buram buram estetik kokan burunlar olduğundan ve daha önce ameliyat olmamış kişiler de bu olumsuz sonuçları görüp endişe ettiklerinden ötürü şimdi trend cümle:Doğal Burun

Teknolojinin ilerlemesi, sosyal medyanın hasta adaylarına desteği ve araştırma imkanının daha çok artması, görsel öğelerin daha ulaşılabilir olması sayesinde, hastalarımızın birçoğu estetik ameliyatları hakkında bir fikre sahip olduğundan dolayı kendi yüz hatlarına uyan, ameliyat olduğu belli olmayan ve bizimde her hastamızda görmeyi arzu ettiğimiz “kişiye özel doğal burun” nin hasta adayları tarafından da tercih edildiğini görüyoruz.Her hastanın yüz hatları farklı olması nedeniyle ameliyat öncesi ön görüşmemizde profesyonel stüdyomuzda fotoğraflarınızın çekilmesi akabinde istediğiniz burunu benim de tavsiyelerimle size özel olarak birlikte tasarlıyoruz.

Doğal görünmeyen ve işlevsel açılardan da sıkıntı yaratabilecek kalkık uçlu burunlara olan ilgi tamamı ile kayboluyor. Artık yeni moda her şey gibi burunda da doğal bir görünüm ki buna en somut örnek fenomen olan ünlülerin artık doğal burun ameliyatını tercih etmeleri olarak gösterebiliriz. Elbetteki  şahsi olarak doğal sonuçtan kastettiğim, ucu düşük kalmış veya zaman içinde yerçekimine yenik düşmüş burunlar değil. Ya da sağa sola eğri burunlara da doğal demiyorum. Doğallıktan kastım yüzünüze bakıldığında burnun dikkat çekmemesi, yüzünüzün artık tamamının, gözlerinizin güzelliğinin ortaya çıkması. Daha önceden sizi tanımayan kişiler, “burnu estetikli” diye anlamamalı! Size baktıkça burnunuzun düzgünlüğünü zaman içinde fark edip, “ acaba orijinal burnu mudur? Yoksa çok başarılı bir ameliyat mıdır? “ diye şüphede kalmalılar 😉 Bu düşünce, etnik köken olarak çok düzgün burunlu bir ırk olmadığımızdan akla gelmektedir, aksi halde doğru manevralarla yapılmış bir burunda, ışık doğru yerden yansıyor doğru yerden gölge oluşuyorsa, yüz harmonisi içinde doğal yapılmış bir burunda estetik olduğuna dair bir ibare fark edilmez.

Sayfa içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Whatsapp Ayrıntılı Bilgi        +90 532 449 0480

WhatsApp Bilgi Al!
Hide Buttons