Ameliyatı Sonrası Hastanede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatımız Sonrası Hastanede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatınız bitti, odanıza alındınız; Odanızın sıcaklığı, öncesinde 23,5 dereceye ayarlanmıştı.

Anesteziden uyanırken bazı hastalar üşüme ve titreme hissederler, bu durumda ortamı ısıtmak yanlış olup, yüzünüzün şişmesine zemin oluşturur. Onun yerine üzerinizin örtülmesi daha uygun olacaktır.

Uyandığınız anda ilk planda hapşırık hissi yaşayabilirsiniz. Şiddetli hapşırmak, burnun içinde basınç artışına da neden olduğundan sakıncalıdır. Hapşıracağınız hissettiğinizde, parmağınızla burnunuzun açıkta kalan ucuna yavaşça dokunmanız ve aynı anda dilinizle üst damağınıza baskı yapmanız, kaçmasını sağlayacaktır.

Buna rağmen hapşırmak zorunda kalırsanız da ağzınızı tamamen açıp basıncı dışarı vermenizi öneririz. Bu durum daha sık devam ederse, tarafımıza bilgi vermenizi rica ederiz.

Odanıza alındıktan yaklaşık 2 saat sonra yemeğiniz ikram edilir. Durumunuza uygun olarak diyetisyen tarafından belirlenmiş menüyü çok istekli olmasanız da yemeniz, kendinizi daha iyi hissettirecektir. Yemek sonrası her saat başı 1 bardak suyu yudum yudum içmeniz, ödem oluşumunu engellediği gibi anestezi etkisini de çabuk azaltır. Hastanede her katta bulunan su ünitelerinden temin edebilir ya da kafeteryadan sipariş edebilirsiniz.

Op.Dr.Salih Emre Üregen tarafından, Ameliyat sonrası hemşirelerimizin size hangi aralıklarla, hangi ilaçları vermesi gerektiği önceden belirlenmiştir. Buna uygun şekilde ve olası şikayetlerinize yönelik olarak gerekli uygulamalar yapılacaktır.

Buz uygulaması da tıpkı ilaçlar gibi önceden belirlenmiş olup hemşire hanımlarca o sıklıkta yapılır. Buz uygulaması 15 dakikadan daha uzun süre yapıldığında ters etki yaptığından, daha fazlası önerilmez. Yine  aynı sebeple, ilk 10 saatten sonra şişlikleriniz artsa dahi artık asla buz uygulamamalısınız.

Ameliyat sonrası dinlenirken, ayarlanabilir yatak başınızı 45 derece açı ile tutup tüm geceyi (uyurken de dahil) bu şekilde ve başınızı sağa sola dönmeden geçirmelisiniz.

Kendinizi çok iyi hissediyor olabilirsiniz ancak yine de zorunlu olmadıkça konuşmamanız, gülmemeniz şişliklerin artmasına engel olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Burun Bandı Kullanım Şekli

Burnunuzun altı ile dudak üstü arasındaki kısıma, bıyık tamponu adı verdiğimiz bir tampon yapıştırıyoruz. Hastanede gece boyu kalan bu tamponu hastaneden çıkarken çıkarttırabilir, taburcu olduğunuzda kendiniz de çıkartabilirsiniz, hafif kan sızıntıları olsa da onları silmeniz yeterlidir.

Ameliyat sonrası bir geceyi hastanede odanızda geçirmeniz uygundur, sabah itibariyle Dr.Salih emre Üregen tarafından kontrolleriniz yapılıp o andan itibaren taburcu olabileceksiniz.