Operasyon Sonrası Bakım

Operasyon Sonrası Bakım

operasyonsonrasibakimOperasyonunuz başarılı bir biçimde gerçekleştirildi ve takip eden geceyi hastanede kontrol altında geçirdiniz. Ertesi sabah itibariyle taburcu olmanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Tamponlarınızın alınacağı güne kadar evde bakımınızda dikkat etmeniz gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

1-Ameliyatınızın ilk 24 saatinde hastanede gerek görülürse buz uygulaması yapılacaktır. Ancak taburcu olduktan sonra kesinlikle buz uygulaması yapmayın, aksi etki ile şişliklerinizi arttırabilirsiniz.

2-Ameliyatınız takip eden ilk 5 gün boyunca hapşırmamanız gerekmektedir. Bunu engellemenin en iyi yolu, hapşırık geldiğinde hafifçe burun ucunuza dokunmak ve aynı anda dilinizi damağınıza bastırmaktır. Engel olamayacağınız bir durum gelişirse de basıncı ağzınızdan dışarı vermek, olası zararı engelleyebilecektir.

3-Burnunuzda silikon özellikli tampon bulunmaktadır. Tamponun içinde bulunan oluklar sayesinde kısmen nefes alabilirsiniz ancak içeriden oluşan sızıntılar sebebiyle oluklar tıkanmışsa ve burnunuzdan nefes alamıyorsanız kendinizi nefes almak için çok zorlamayınız.

4-Kullandığımız teknik nedeniyle hastalarımızın %90’ ında morluk oluşmaz, burnunuzda ve tüm yüzünüzde oluşabilecek şişlikler için de endişe etmeyin. Bunlar vücudunuzun iyileşme mekanizmasının bir parçasıdır ve ameliyatınızı takip eden 4-5. Günde hemen hemen tamamen iyileşirler. Bu süreçte şişliklerin daha erken inmesini desteklemek amaçlı bol su için (Günde 2,5- 3 litre ), ayrıca yeşil çay, ananas suyu ve maydonoz suyu da tüketmenizde fayda vardır. Bu dönemde kolay çiğnenebilecek yiyecekler tüketmenizi öneririz. Dudaklarınızın kurumamasına özen gösterin.

5-Burnunuzdan hafif pembemsi veya zaman zaman kırmızı renkli minimal sızıntı olabilir, endişe etmeyin. Sızıntı sıklığı artarsa, kırmızı renkli ve yoğun kanama durumu gelişirse hemen bizimle iletişime geçin.

 6-Aspirin ve benzeri ilaçları 1 hafta boyunca kesinlikle kullanmayın.

 7-Ameliyatınızı takip eden 5 gün boyunca 3 yastıkla (yaklaşık 45 derecelik açıyla) uyuyun.

8-Dinlendiğiniz odanın ısısının çok fazla olmamasına dikkat edin, sıcak şişliği arttıran bir etkendir. Oda ısısı için 23,5 derece idealdir.

9-Tansiyonunuzu artıracak faliyetlerden uzak durun, başınızı öne eğmeyin.

10-Uyku dışında dik posizyonda kalmaya çalışın. Ameliyat sonrası devamlı yatar durumda olmayın, yemek ve ihtiyaçlarınız için kendiniz kalkın. 2. Gün itibariyle dışarı çıkabilir, sosyal hayata dahil olabilirsiniz.

11-Banyo yapabilirsiniz, mutlaka başınızı da yıkayın fakat burnuza direkt duşu tutmayın. Başınızdan akan suyun burnunuza zararı olmaz. Ancak burnunuzun üzerindeki bandajlara asla müdahale etmeyin, atelinizi (alçı/splint) kesinlikle oynatmayın, hareket ettirmeyin.

12Düğmeli giysiler giyin, t-shirt gibi boyunluklu elbiseler giymeyin.

13-Dişlerinizi çok yumuşak fırçalayın ve üst dudağınızı fazla hareket ettirmeyin.

14Ameliyat sonrası 1 ay güneş ışığından sakının, yaz/kış yüksek koruyuculu kremler kullanın. (50 faktör ve üstü )

15Burun ameliyatınızın sonrasındaki 3 ay boyunca gözlük takmayın eğer takmanız zorunlu ise gözlüğü bir bant ile alnınıza tutturun, burnunuza baskı yapmasından kaçının.

16-Ameliyatınızı takip eden altı ay boyunca ağır sporlar ( basketbol, futbol, güreş, boks vb. ) yapmayın.

17-Burnunuzu, çevreden gelme olasılığı bulunan  her türlü travmadan koruyun. 6 ay boyunca yüz üstü yatmayın.

Kullanmanız gereken ilaçlar:

Cipro: Antibiyotiktir. 12 saatte bir, tok karnına kullanmanız gerekmektedir. Sadece 3 gün almanız yeterli olacaktır.

Majezik/ Apranax : Ağrı kesici. Ağrı hissederseniz 8 saatte 1 tablet alabilirsiniz.

Thiocilline göz pomadı: Burnunuza uygulamanız gerekmektedir. Yeterli miktarda pomadı kulak temizleme çubuğunun üzerine sürüp burun içlerinize (Burun kanadı yanlarınızda da dikiş var ise onların üzerine de) hafif yuvarlak hareketlerle sürünüz. Pomad uygulamanızın 45 dakika sonrasında da spreyinizi sıkınız. Pomad, uygulamadan sonra sıvılaşır ve burun deliklerinizden sarımsı pembe şekilli bir akıntısı olabilir.

Sinomarin/Sterimar Sprey: Başınızı hafif öne eğip, hafif nefes alarak her iki burun deliğinize ikişer puf olacak şekilde uygulayınız.Böylece pomad ile yumuşattığınız kan pıhtılarının sprey sayesinde temizlenmesini sağlarsınız.

Pomad+ sprey uygulamasını günde en az 5-6 kez yapmanız faydalı olacaktır. Pomadı 2 hafta, spreyi de 4-5 hafta boyunca kullanmanız yeterlidir. 

Ameliyatınızın 3-5. Günü silikon tampon alımı, 6-10. Günü atel/bandaj çıkartılması işlemleri ( Bazı durumlarda silikon tamponu da atel ile beraber 6-7. Günde çıkartmak gerekebilir.Bu zamanlamalar, ameliyat sonrasında size bildirilecektir) ve 1. Ay, 3.Ay, 6.Ay ve 1. Yıl rutin kontrolleri tarafımızdan yapılacaktır.

Operasyon Sonrası Bakım için tavsiyelerimizi dikkate alınız!