Bandajlar Alındıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bandajlar alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler;

Operasyon sonrası ilk bir hafta geride kaldı. Tamponunuz, Ameliyatı gerçekleştiren cerrahın öngörüsü ve ameliyatta yaptığı işlemlere bağlı olarak 3-4. Gün alınmış olabilir ya da 7-10. Gün atel ile beraber de çıkartılmış olabilir. Ateliniz çıkartıldığında, burnunuz oldukça şiş görünecektir. Ancak yine de aynada gördüğünüz değişim sizi etkileyecek kadar büyüktür.
Atelin alınması ile burnunuzun üzerinden bir baskı kalkacağı için burnunuz takip eden günlerde o günkü haline göre bile daha ödemli görülebilir. Bu durum çok normaldir ve genellikle ameliyatınızın ilk 2 ayı boyunca bu ödemlerin %65-70 i geçmiş olacaktır.

Atel alınmasını takip eden günlerde, yüzünüzün genelinde şişlik sorunu kalmamış olduğundan artık tek yastıkla yatabilirsiniz. Ancak sağa ve sola dönerek uyuyabilmek için ameliyatınızın 1.Ay’ının sonunu beklemeniz uygun olacaktır. Ancak burnun son şeklini alıp iyileşmenin tamamlandığı 1. Yılın sonuna kadar yüz üstü yatmamanız uygun olacaktır.

Bandajlarınız alındıktan sonra burnunuzda hemen şişlik olmasına engel olmak için üzerine koruyucu nitelikte küçük ten renginde bantlar yapıştırılacaktır. Bu bantlar, atel ve üzerindekilerden farklı olarak suya dayanıklı değildir. O sebeple 3 gün boyunca bantlara su değmemesi önerilir. Üçüncü günün sonunda da banyo yapıp suda yumuşayan bantları kendiniz çıkartabilirsiniz.

Burnunuzun üzerini ve içini su ile temizlemekten korkmayın. Banyo sonrası burnunuza çeşme suyu çekip sümkürebilirsiniz ve iç temizliğiniz için hergün bunu yapmanız önerilir.

Cildiniz ilerleyen günlerde kuruyup dökülmeye, hatta sivilcelenmeye eğilimli olabilir. Bunun için sadece cildinizi yağlandırmadan nemlendirecek bir güneş kremi seçip günde 2-3 defa burnunuza ve yüzünüze bu kremi uygulamanız bu gibi sorunlara engel olduğu gibi hassaslaşan cildinizi güneş ışınlarından da koruyacaktır.

Bantlar Çıktıktan Sonra;

Bantlar çıktıktan sonra, cilt bazına yeterli nemlendirici uygulamayı yaptıktan sonra, cilt tipinize uygun kozmetik ürünleri kullanmanızda, makyaj yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Bandajların alındığı tarihin 1. Haftasında doktorunuzun önerdiği şekilde masaj uygulamalarına başlayabilirsiniz. (Bazı dr lar önermeyebilir, sadece cerrahınızın direktiflerine uyunuz). Şu unutulmamalıdır ki, başarısız bir operasyon sonrası masaj burnu güzelleştirmez ancak başarılı bir ameliyat sonucunu korumakta ve geliştirmekte uygun şekilde yapılan masajın faydalı olduğu görülmüştür.

Burun çatısı üçgen şekillidir ve iyileşme döneminde ödemler sebebiyle bu çatı bazı hastalarda genişleme eğiliminde olabilir; hastalara önerilen masaj sayesinde bu duruma yatkınlığı olan kişilerde dahi bu sorunların gelişmediği görülmüştür. Masajın bir diğer faydası da cildin elastikiyetini arttırıp kemik ve kıkırdak doku üzerine cildin uygun şekilde oturma sürecini hızlandırmasıdır.

Kullanılan teknik ne olursa olsun, hastanın ameliyattan önceki yapısına, cilt tipine ( kalın,ince, orta, yağlı, kuru) ,maruz kaldığı çevresel faktörlere, yaşama ortamına, alışkanlıklarına, iş tanımına ve daha bir çok faktöre bağlı olarak iyileşme sürecinin seyri değişir.

Bandajlarınız açıldıktan sonraki ilk 2 ay burnunuzda var olan ödemler sağdan sola, soldan sağa, başınızı çok öne eğdiğiniz günlerde uca doğru yönlenebilir. Bu durum, burnunuzda asimetrik göz yanılgılarına sebep olabilir. Bu süreçte doktorunuzla iletişimde olup, onun önerilerine uymanız ve sadece gerekli sürenin geçmesini beklemenizi öneririz.

Ameliyat sonrası süreçteki kontrol tarihleri doktorunuzun önerdiği sıklık ve sürede olmak üzere tarafınıza bildirilecektir.

Lütfen daha iyi bir sonuç için önerilerimizi dikkata alınız…