Kepçe Kulak Ameliyatı

 

Neden Kulak Estetiği?

Bir çocuk, ergen ya da yetişkin için çıkıntılı kulaklara sahip olmak zor bir durumdur. Sadece hafif geniş, bozuk şekilli ya da asimetrik olsalar bile çocuklar ve yetişkinler, yıllarca yaralayıcı lakaplara maruz kalabilirler. Kulaklar ile ilgili gelişen psikolojik sorunlar, gençlerde ve erişkinlerde özgüven eksikliğine sebep olduğundan, okul başarısı, iş performansı hatta ikili ilişkilerde dahi problemlere yol açabilir.  İyi haber şu ki otoplasti ameliyatı, kulaklar tam olarak olgunlaştıktan sonra (genellikle 5. yaş) herhangi bir zaman yapılabilen, oldukça basit bir operasyondur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Bir Ameliyattır?

Kepçe kulak ameliyatı, dışarıya doğru aşırı çıkık kulakları (kepçe kulak), geriye doğru yatırabilir, iç kısımlarında var olması gereken kıvrımları oluşturabilir,böylelikle de  geniş ve büyük kulakların boyutunu daha küçük görmemizi sağlayabilir. Fiziksel olarak çocukların kepçe kulak ameliyatı çok daha kolay olur. Çünkü kıkırdakları bükülebilir ve kolaylıkla şekillendirilebilir. Duygusal olarak da erken yaşta kepçe kulak ameliyatı olmak iyi bir tercihtir. Böylece çocuğun kendine güvenini maalesef zedeleyici lakapların ve alay konusu olmaların önüne geçilmiş olur. Kepçe kulak ameliyatı, yetişkinler için de harika sonuçlar verir.

Genel olarak otoplasti, 2 saat sürer. Kesiler, kulağın hemen arkasındaki doğal kıvırma yapılarak kıkırdak ve cilt yeniden şekillendirilir. Nadir durumlarda doktor, küçük bir miktar kıkırdağı almak zorunda kalabilir. Ardından kulak dikişlerle tutturularak iyileşmek üzere yerine sabitlenir.

Kulak Estetiği

Operasyon genellikle lokal anestezi altında yapılabilen bir cerrahi uygulamadır. Hastaların bu ameliyat sırasında yaşayacakları hissi önceden tahmin edebilmeleri için bir diş tedavisi örneği verilebilir. Hatta lokal anestezi sırasında diş tedavisinden daha az ağrılı olduğu söylenebilir. Kulakların arka kısmından yapılan anestezik enjeksiyonu sırasında iğnenin değil ancak anestezik ilacın bir miktar yanmasını hissedecekleri ancak 10 dakika sonrası itibariyle ameliyat bitene kadar bir daha hiç ağrı duymayacakları garanti edilebilir.

Lokal anestezi ile bu ameliyatı gerçekleştirmenin en güzel yanı da ameliyat sırasında hastanın yeni olası kulak şeklini aynada görüp değerlendirme, yorum katabilme imkanına sahip olmasıdır ki bu durumda ameliyat sonucunda sürprize yer yoktur.

 

 

Kepçe Kulak Estetiği, Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı,Kulak Estetiği

 

Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı,Kulak Estetiği Sonrası Beni Neler Bekliyor Olacak?

Ameliyattan sonra doktorunuz kulaklarınızı yumuşak bir bandajla kapatır. Ameliyatı takip eden 2 saat sonrasında ağrılar başlayabilir bunun için önlem olarak doktorunuzun önerdiği ilaçları, size anlatıldığı şekil ve düzende kullanırsanız ilk ameliyat gecesini dahi rahat geçirirsiniz. Ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol altına alınabilecek derecede ağrıların oluşması normaldir. Bandajlarınızdan hafif sızıntı şeklinde kan görebilirsiniz, bu durum normaldir sizi endişelendirmesin, zira kan sızmak yerine içerde biriktiğinde şiddetli ağrıya ve hematom denilen duruma neden olabilir ki bu durumda ilk geceniz daha zor geçebilir.

Kulak Estetiği ameliyatınızın hemen ertesi günü bandajlarınız açılır. Bir miktar şişlik ve morarma olabilir. Sargı doktorunuz tarafından çıkartılıp kulaklarınız uygun pomad ile pansuman yapılır ve Ameliyatınızı takip eden sekiz hafta ( 2 ay) boyunca, uyurken kulaklarınızın zarar görmesini engellemek için bir kafa bandı takmanız önerilir.

Ameliyatınızın 3. Gününde kulaklarınızı da ıslatıp yıkayacak şekilde banyo yapabilirsiniz. Banyo sonrası kulaklarınızı saç kurutma makinesinin ılık tarafı ile kurutup kulak arkasına doktorunuz tarafından önerilerim antibiyotikli kremi sürmeniz ve her banyoda temizleyip tekrar yeniden uygulamanız uygun olacaktır. Kulaklarınızın dışında kendiliğinden eriyen dikişler bulunmaktadır. Dikiş kulak arkası kıvrımda olduğundan, izi ilk günden itibaren dışarıdan bakan kimse tarafından fark edilmeyecektir. Dikişler 8-10 günde eriyip kaybolacak, sadece sizin gördüğünüz dikiş bölgesi de güneşten koruduğunuz şartlarda 1. Yılda hemen hemen tamamen silinecektir.

Yetenekli bir cerrah tarafından yapıldığında otoplasti, kişinin hayat kalitesinde büyük değişiklikler yapabilir. Daha orantılı bir yüz elde etmek gibi fiziksel yararları dışında, hastanın kendine güvenini güçlendirme gibi psikolojik yararları da bulunmaktadır.

Kulaklarım Açılıp Eski Haline Döner mi?

Kulak Estetiği Operasyonu için Tıp camiasında birkaç çeşit teknik kullanılmaktadır. Herbir tekniğin kendine özgü iyileşme süreci ve sonuç başarısı vardır. Estetik ve Plastik Cerrahi alanında uzun yıllar yaptığım çalışmalar sonrası şunu net olarak ifade edebilirim ki, “İple Kulak Estetiği” adı ile anılan teknikte kulağın eski haline geri dönüş oranı yaklaşık % 90 dır. Oysa yukarıda anlatılan Cerrahi Teknik ile bu oran %10 dur. Yine açıklıkla ifade etmek gerekir ki hiçbir estetik operasyonda olmadığı gibi kulak estetiği ameliyatında da hiçbir cerrah % 100 garanti veremez. Zira ameliyat tekniği ne olursa olsun, ameliyat sonrası multifaktöryel bir çevresel etki ve ayrıca yadsınamaz öneme sahip farklı hastaların farklı kıkırdak doku yapılarına sahip olması söz konusudur. Dolayısıyla bildiğimiz en garantili ve geri dönüş riski en düşük olan (Şahsi İstatistiki verilerimize göre 1/500) Zar altı kıkırdak şekillendirme tekniğini hasta adaylarımıza güvenle uygulamaktayız.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi Kulak Estetiği Ameliyatı’nda da ameliyat sonrası danışmanlık ve destek bir hastanın en çok önemsemesi gereken noktalardan biridir. Dolayısıyla tüm bu kriterler göz önünde bulundurularak, yüz yüze görüşüp önerilerini aldığınız ve güven duyduğunuz, ayrıca daha önceki ameliyat sonuçlarını gördüğünüz, yeterli tecrübesi olduğunu teyid ettiğiniz cerrahınızla planlayacağınız Kulak Estetiği Operasyonunuz, sizi, hayatınızı ve özgüveninizi olumlu yönde etkilemeye katkıda bulunacaktır.

Sayfa içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Whatsapp Ayrıntılı Bilgi        +90 532 449 0480

WhatsApp Bilgi Al!
Hide Buttons