Bir kulağı küçük bir kulağı büyük olanlar, doğum ve emzirmenin ardından sağ memesi ile sol memesi arasında farklılık oluşanlar ve bir kaşı yukarıda duranlar bu sorunlarla yaşamak zorunda değil

Salih Emre Üregen

Op.Dr.Salih Emre Üregen

Estetik cerrahi, kişiyi üzen asimetrileri dengelemek ve ideal bir görünüm yakalamak için yüz güldüren çözümler sunuyor. Este Club Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salih Emre Üregen en sık rastlanan asimetrileri ve bunları nasıl ideal hale getirdiklerini anlatırken, sonradan oluşan dengesizlikler için bedenin sağını solunu eşit sürelerde ve dengeli kullanmayı öneriyor.

İnsan vücudu kendi içinde bir denge ve düzene sahip olsa da düzensizlikler ve denge bozuklukları, kimi zaman doğuştan kimi zaman da bedensel sorunlarla bağlantılı olarak ortaya çıkabiliyor. Dış görünüşü etkileyen dengesizlikler göze asimetri şeklinde çarptığı için hem kişiyi hem de çevresindekileri olumsuz etkiliyor. Bu durum, sorunu yaşayan kişi için güvensizlik nedeni oluyor. Op. Dr. Salih Emre Üregen, en sık rastlanan asimetri sorunlarını, estetik cerrahinin sunduğu çözümleri ve sonradan oluşan bozulmalara karşı alınacak önlemleri anlatıyor.

 

Sağı ve solu eşit kullanın

Evrimsel süreç daha sık kullanılan organların geliştiğini, kullanılmayanlarınsa köreldiğini gösteriyor. Yazı yazarken sağ elini kullanan kişinin sağ elinin sol eline göre daha büyük olması bunu kanıtlıyor. Organlarımızı olabildiğince eşit şekilde kullanmaya özen göstermemiz önemli görülüyor. Spor yaparken kas çalıştırma egzersizlerinde vücudumuzun her 2 yönünde bulunan kasları eşit sayıda ve sürede çalıştırmamızın temel nedeninin de bu olduğu belirtiliyor.

 

“Kulağınızın ve Kaşınızın Hizası Bozulmasın”

 

Kulaklardaki Büyüklük Farkı Saçlarla Gizleniyor

Bir simetri sorunundan bahsedebilmek için çift olan organlara bakmak gerekiyor. Örneğin kulaklardan birinin kafa ile yaptığı açı normalken, diğeri dışa çıkık olabiliyor. Bu sorunla başvuran hastalar genellikle saç modellerini değiştirememekten şikayetçi olup kulaklarını saçlarının yardımıyla kamufle ediyor. Kulak asimetrisi olan kadınlardan; “Ömrüm boyunca saçlarımı topuz yapamadım, at kuyruğuyla dolaşamadım.” erkeklerde ise; ” Kulağım görünecek diye saçımı kısa kestiremiyorum” tarzında cümleleri sık işitiliyor.

Hastaların sorunlarına çare bulmak için estetik cerrahi çözümlere yönelmeleri dikkat çekiyor. Kulak estetiği operasyonu lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde kulakların birbirine maksimum oranda benzetilmesiyle sonuçlanıyor.

 

Karşlardaki Dengesizliğe Karşı Kıl Tekniği ve Botoks

Yüzde en sık rastlanan asimetri problemlerinden birinin de kaşlar olduğu belirtiliyor. Yüzün Genel görüntüsünü düşünülenden çok daha fazla etkileyen kaşlar, gerek yapısal olarak gerekse uzun süre yeterli özen gösterilmeden alındığında bozulabiliyor. Ortaya biri ince diğeri kalın, biri yukarıda diğeri aşağıda duran istenmeyen bir görüntü ortaya çıkıyor.

Kalınlıklardaki farklılık, kalıcı makyaj uygulamalarında kullanılan kıl teknolojisi sayesinde 3 boyutlu ve gerçek kıl görüntüsü sağlayan uygulamalarla giderilebiliyor. Kaşlardan biri diğerine göre yukarıda veya aşağıda olduğunda yapılan botoks uygulaması ise asimetri sorununu kolayca çözüyor.

 

Tek Taraftan Emzirmek Memenin Estetiğini Bozabiliyor

Asimetri sorunun, doğuştan ve genetik nedenlerle olabildiği gibi bazı organlar söz konusu olduğunda, kişinin uyuyuş şekli, alışkanlıkları ve duruş biçimiyle de ilgisi bulunuyor. Gece uyurken sağ tarafına yatan kişilerde sağ yanakta ve sağ memede sarkıklık görülebiliyor. Çantasını devamlı sol omzunda taşıyan birindeyse omuz sağa göre daha aşağıda oluyor ve memelerde asimetri ortaya çıkabiliyor.

Meme asimetrisinin bir diğer nedeninse gebelik sonrası emzirme sürecinde bebeğin çoğunlukla tek memeden beslenmesi olduğu belirtiliyor. Bu sorunu yaşayanlara cerrahi müdahale yapılması kişiyi mutlu ediyor ve özgüvenini kazanmasını sağlıyor. Daha küçük memeye ya da her kisine ‘protez’ uygulaması yapmanın altın standart olduğu belirtiliyor. Hasta göğüs boyutunun daha büyük olmasını arzu ediyorsa her 2 memeye protez seçeneğinden yararlanılıyor. Uygulamayla memelerin simetrik görüntüye sahip olması sağlanıyor.

service-icon-2

Sayfa içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Whatsapp Ayrıntılı Bilgi        +90 532 449 0480

WhatsApp Bilgi Al!
Hide Buttons