Memelere Estetik

Daha küçük ya da büyük… Her kadın hayal ettiği göğüslere sahip olmak ister. Çünkü göğsümüzde gururla taşıdığımız, aslında doğurganlığın, dişiliğin, anneliğin, hayata yaşam katmanın ve kadın cinselliğinin sembolüdür.

Doktor seçimi, farklı protez çeşitleri, kanser korkusu derken meme estetiği yaptırmak isteyenlerin kafası oldukça karışık.

  • Silikon patlar mı?
  • Protezlerin kanser riski var mı?
  • Kanser taramaları meme protezlerini bozar mı ya da yağ enjeksiyonu sağlıklı bir yöntem mi?

Meme protezleri, pek çok kadını hızla hayal ettiği vücuda kavuşturuyor. Ancak bu konuda zihinlerde çeşitli soru işaretleri de mevcut. Mesela protezler patlar mı? Sağlığa zararı var mı? Estetik peşinde koşarken kanser olmak söz konusu olabilir mi?

Bu konuda getirilen eleştiriler haksız değil. Protezler ve dolgu malzemeleri arasında son derece ileri teknoloji ürünü olan, gerekli testlerden geçmiş ve güvenilirliği sertifikalarla kanıtlanmış ürün ve markalar olduğu gibi, bunların ucuz fiyatlı Çin Üretimi taklitleri de mevcuttur. Dolayısıyla insan sağlığını ciddiye alan bir hekim olarak, tüm ürün, marka ve ameliyatların güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Bu noktada doktorun uzmanlığı ve deneyimi, kullanılan ürünün uluslar arası kabul görmüş FDA onaylı bir ürün olup olmaması son derece önemlidir. Bu nedenle meme estetiği yaptıracak kişilere ilk adımda, nasıl bir protez ya da dolgu maddesi kullanılacağı konusunda doktorlarından bilgi istemelerini öneririm.

Eğer kaliteli, gerekli kriterleri taşıyan bir protez seçimi yapıldıysa, o zaman içiniz rahat olmalı çünkü meme estetiğinde kullanılan protezler, zannedilenin aksine oldukça sağlam. O kadar ki, protezi yere bırakıp üzerinden ağır bir araç geçirseniz, patlamayacağı garanti ediliyor. Ancak söylediğimiz gibi bu garanti, FDA onaylı, markalı jel protezler için geçerli. Piyasada Çin üretimi daha uygun maliyetli protezler de olduğu bilinmekte. Üstelik bu protezlerin kullanılmasındaki tehlike büyük. Patlamasa, akmasa bile kanserojenik etki yaratma riski nedeniyle protezde kullanılacak markanın güvenilirliği çok ciddiye alınmalı. Sağlık, ucuza kaçılacak bir konu olmadığından bu tarz protezlerin kullanılmasını hiçbir şekilde önermeyiz.

Jelden Şeker Ayıcıklar Gibi…

Aslına bakılırsa meme protezlerinin jel yapısı, yakından bakınca bayağı sevimli. O kadar ki yurt dışında, “Gummy bear” yani şeker ayıcıklara benzetiliyor. Şu bildiğiniz Haribo şekerleri sıktığınızda ya da kestiğinizde nasıl sıvı akmıyorsa, bu protezlerden de aynı şekilde sıvı akması mümkün değil. Deneme amaçlı kesmek mümkün aslında ama siz siz olun, protez memenize takıldıktan sonra bunu denemeyin!(Bu mavili kısmı silelim) Özetle, kaliteli ürün kullanılan bir meme protezinin, patlamayacağına, delinse bile akmayacağına, insan vücudunda yırtılmaya karşı dayanıklı olduğuna güvenebilirsiniz.

Protezde kullanılan markalar dışında, meme dolgunlaştırmak için kullanılan sıvı jellerin içeriği de son derece önemlidir. Örneğin biz kliniğimizde, bazı doktorların kullandığı bir (silelim) bu tip meme dolgu materyallerini hiçbir şekilde kullanmıyoruz. Bir ürünün sağlıklı olduğu henüz kanıtlarla ortaya konulmadan, hele ki kanser riski taşıdığı söyleniyorsa, o ürünü hiçbir şekilde kullanmamak en doğrusu…

Dolayısıyla burada hasta adaylarının yapması gereken, meme büyütmede kullanılan dolgu maddeleri ya da takılacak protezler hakkında bilgi istemek ve mümkünse hangi ürünün sağlıklı olduğunu birkaç yerden teyit etmek olmalı. Yeni çıkmış ürünler, piyasadaki fiyatların çok altında rakamlarla yapılan operasyon önerileri şüphe uyandırmalı. Tercih edeceğiniz doktorun daha önceki hastalarının görüşleri, size fikir vermek açısından yardımcı olabilir.

Meme kanseri, tüm kadınlar açısından önemli bir konu. Bu nedenle kendine ve sevdiklerine önem veren kadınlar, düzenli meme taraması yaptırmalı. Pek çok kadın, meme estetiği yaptırırsa, protezlerin mamografi sırasında bozulma ihtimali nedeniyle endişeli. Böyle bir risk var mı?

-Hayır. Meme protezi takılan hastaların, kanser tanısı için yapılan tarama testlerinin en önemlilerinden olan mamografi ve meme ultrasonunu yaptırmalarında hiçbir sakınca yoktur. Sıkıştırılan memede meme protezi deforme olmaz. Daha önce verdiğimiz örnekte olduğu gibi, nasıl jel bir şekerlemeyi sıkıp bıraktığınızda önce büzülüp sonra eski şeklini alıyorsa, meme de aynı şekilde estetik halini yeniden alır.

Bedene dışarıdan yabancı madde girmesi, çoğu kişi için korkutucu. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ya da dikleştirme, meme estetiği yaptırmak isteyen ama yabancı maddelerin kısa ya da uzun vadede bedenine zarar vermesinden korkan kişiler için sağlıklı bir seçenek olabilir mi?

-Yağ enjeksiyonu, iyi bir seçenek olabilir gerçekten. Memelerini yağ enjeksiyonu ile büyütmek, vücuduna yabancı bir madde girmesini istemeyen, hatta bu konuda fobisi olan kimi hastaların en çok talep ettiği yöntem. Bu yöntemde kişi, zaten kurtulmak istediği karın, basen gibi bölgelerdeki yağlarından kurtuluyor. Yağ alınarak, meme içine enjekte ediliyor. Yağ enjeksiyonu nasıl ki yüzde güvenle kullanılıyorsa, aynı şekilde meme estetiğinde kullanılabilir. Bu işlemde, karından alınan yağlar, liposuction ile çıkartılıp, özel bazı işlemlerden geçirildikten sonra memelere olabildiğince simetrik bir şekilde enjekte edilir.

Ancak yağ enjeksiyonu yönteminin, bazı dezavantajları olduğunu da bilmemiz gerekir. Kişinin kendi yağından alınarak memelere yapılan dolgu, belli bir zaman içinde erir. Her ne kadar her uygulamada bu yağın yüzde 10-15 i kalıcı olsa da sonuç itibariyle memelere yağ enjeksiyonu geçici bir işlemdir. Kaldı ki genellikle iki memedeki erime, simetrik olmaz. Dolayısıyla belirli bir süre sonra iki meme arasında hoş olmayan asimetrik bir görüntü ortaya çıkabilir.

Bunun dışında, memelere yağ enjeksiyonu sonrasında tecrübe ettiğimiz (silelim) bir başka sıkıntı daha mevcut. Kişiye kendi vücudundan alınıp enjekte edilen yağ, meme dokusu içinde zamanla birikebilir. Çeşitli radyolojik tetkiklerde gözüken bu durum, hekimi kistik veya tümöral doku olup olmadığı konusunda yanıltabilir. Bu tarz kimi olumsuz yönlerine karşın, yine de yağ enjeksiyonu yaptırmak isteyenler, ameliyattan sonraki ilk 1 yıl, yenilenmiş ve çok daha estetik memelere kavuşmanın keyfini sürebilirler.

Sayfa içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Whatsapp Ayrıntılı Bilgi        +90 532 449 0480

WhatsApp Bilgi Al!
Hide Buttons